.
.
.

ویدیو.. برکناری محقق بازهم خبرساز شد؛ معاش و امتیازات‌اش قطع شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

موضوع برکناری محمد محقق از سمت معاونت دوم رییس اجرایی افغانستان بازهم میان کاربران شبکه‌های اجتماعی افغان خبرساز شد.

براساس پخش مستقیم آریانا نیوز، محمد هارون چخانسوری، سخنگوی رییس جمهوری این کشور روز شنبه هفته جاری در یک نشست خبری در کابل گفت، حکم برکناری محمد محقق اجرایی شده معاش و امتیازات حکومتی‌اش قطع شده است.

چخانسوری ادامه داد: «از محقق سوال کنید که چرا در دفتر می‌آید و برای چه میاید، آیا از تعمیر دولتی استفاده شخصی می‌کند یا خیر، بهتر است از ایشان سوال کنید».

شماری از کاربران افغان در شبکه‌های اجتماعی از حکومت افغانستان بدلیل برکناری محمد محقق انتقاد کرده و گفته‌اند، محمد محقق به معاش دولتی نیاز ندارد و او پول و منایع کافی برای تأمین نیازهای اقتصادی اش دارد. اما برخی دیگر از کاربران افغان این کار حکومت را درست دانسته و گفته‌اند که محمد محقق در جریان کارش به سمت معاون رییس اجراییه این کشور هیچ کار مفیدی انجام نداده است.

محمد اشرف غنی، رییس جمهوری افغانستان بتاریخ 24 ژانویه امسال محمد محقق را از سمت معاون دوم عبدالله عبدالله، رییس اجرایی این کشور برکنار کرد که واکنش‌های مثبت و منفی را به همراه داشت.

واکنش‌ها

عبدالله عبدالله، رییس اجرایی حکومت افغانستان در مورد برکناری محمد محقق از سوی ریاست جمهوری واکنش نشان داده و گفته بود: «ایجاد بی ثباتی به نفع هیچ کس نیست».

ریاست اجرایی حکومت افغانستان با نشر خبرنامه ای نوشت: «حکومت وحدت ملی به منظور حفظ ثبات، حکومت کارا و پایبندی به اجماع سیاسی براساس یک توافقنامه سیاسی ایجاد شده است».

در ادامه این خبرنامه آمده است: «متاسفانه فرمان عزل محمد محقق یکجانبه است و در تضاد با توافقنامه حکومت وحدت ملی قرار دارد. این اقدام وحدت ملی و روحیه ملی را صدمه می‌زند و سبب بی ‌ثباتی می‌شود».

در همین حال، حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان به رهبری محمد محقق نیز در این زمینه واکنش نشان داد و با نشر خبرنامه‌ای نوشت، حکومت وحدت ملی براساس یک توافقنامه سیاسی بوجود آمده و برکناری محقق مبنای حقوقی ندارد.

قابل ذکر است که در قانون اساسی افغانستان آمده است که تعیین، تقاعد، قبول استعفا و عزل قضات، صاحب منصبان قوای مسلح، پلیس و امنیت ملی و مامورین عالی‌رتبه مطابق با احکام قانون از صلاحیت‌های رئیس جمهوری است.

این اقدام محمد محقق در حالی است که قبل از این عطا محمد نور والی پیشین بلخ که از سوی محمد اشرف غنی از مقام‌اش برکنار شده بود نیز برای حدود چهار ماه پس از برکناری به دفتر کاری‌اش رفته و گفته بود، او این برکناری را قبول ندارد و تا آخر حکومت وحدت ملی وظیفه مقام ولایت بلخ را پیش خواهد برد. اما پس از چهار ماه جنجال، وی در ماه اپریل 2018 برکناری‌اش را پذیرفت. اکنون محمد محقق نیز همین کار را انجام داده و معلوم نیست تا کی ادامه خواهد داشت.