.
.
.

محمد اشرف‌غنی اولین محموله صادراتی افغانستان از طریق بندر چابهار را افتتاح کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

محمد اشرف غنی، رییس جمهوری افغانستان امروز یکشنبه 24 فوریه به ولایت نیمروز در غرب این کشور رفت و اولین بسته تجارتی و صادراتی این کشور از طریق بندر چابهار به هند افتتاح کرد.

به گزارش خبرنگار العربیه در افغانستان، محمد اشرف غنی در سخنرانی اش در این مراسم گفت، افغانستان امروز در حال تغییر از یک کشور واردکننده به یک کشور صادرکننده می باشد.

غنی تاکید کرد، این بار اول است که میزان کالاهای صادراتی افغانستان از یک میلیارد دالر عبور کرده و برای سال آینده هدف تعیین شده دو میلیارد دالر می‌باشد.

او افزود، امروز زبان وصل اقتصاد است و هر بسته صادراتی از هر ولایت افغانستان صورت می گیرد میلیون ها نفر به بازار جهانی وصل می‌شود.

رییس جمهوری افغانستان گفت: «برای جهان و برای خود به یک نتیجه برسیم که افغانستان امروز افغانستان دیروز نیست. این مٌلک همیشه از فساد اداریش، خشونت و بی کفایتی صحبت می شد، امروز مرکز تحرک است».

او افزود، امروز چندین پروژه حیاتی در ولایت نیمروز افتتاح شد که از منابع داخلی این کشور تأمین شده است. عواید داخلی این کشور در چهار سال گذشته 90 درصد افزایش یافته و در بخش تدارکات 18 میلیارد افغانی صرفه جویی شده است.

رییس جمهوری افغانستان تاکید کرد، میان دولت و سکتورهای خصوصی فرق نیست «ما یک هدف واحد داریم که آن خودکفایی است».

از سوی دیگر، یما یاری، وزیر فواید عامه افغانستان در مراسم افتتاح اولین محموله صادراتی این کشور از طریق بندر چابهار به هند گفت، امروز بیش از 20 موتر باربری (کامیون) تجارتی و صادراتی افغانستان تحت سیستم (تیر) از طریق بندرچابهار بسوی هند حرکت داده شد.