.
.
.

سازمان ملل: افزایش تلفات غیرنظامیان در افغانستان عمیقاً دردآور است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

نمایندگی سازمان ملل متحد در کابل امروز یکشنبه 24 فوریه اعلام کرد که تلفات غیرنظامیان در یک سال در افغانستان افزایش یافته است.

این نمانیدگی گزارش سال 2018 اش را در مورد منازعات مسلحانه و تلفات غیرنظامیان در افغانستان نشر کرده و نوشت، در مقایسه به گزارش‌های مشابه قبلی، منازعات مسلحانه در سال گذشته باعث مرگ شمار بیشتر افراد ملکی در افغانستان گردیده است. این گزارش کشته شدن 3804 فرد ملکی را در سال 2018 ثبت کرده است. ثبت کشته شدن 927 طفل بیانگر وارد آمدن بیشترین شمار تلفات به پسران و دختران در یک سال می‌باشد.

در گزارش نمایندگی سازمان ملل متحد در کابل آمده است: «در مجموع، یوناما 10993( 3804 کشته و 7189 زخمی) مورد تلفات افراد ملکی را ثبت نموده است که نشان دهنده 5 درصد افزایش در مجموع تلفات افراد ملکی و 11 درصد افزایش در رقم کشته شدگان نسبت به سال 2017 می‌باشد».

سازمان ملل متحد، گروه طالبان را 37 درصد، داعش را 20 درصد، عناصر نامشخص مخالفان دولت را 6 درصد، نیروهای امنیتی افغان را 14 درصد، نیروهای خارجی را 6 درصد و گروه‌های مسلح طرفدار دولت را چهار درصد مسئول تلفات غیرنظامیان یاد کرده است.

تدامیچی یاماموتو نماینده خاص سرمنشی سازمان ملل متحد برای افغانستان گفت: «یافته های دقیق این گزارش در مورد میزان آسیب و رنجی که به غیر نظامیان در افغانستان وارد آمده است عمیقاً ناخوشایند و کاملاً غیر قابل پذیرش است. همه گروه ها بایست اقدامات فوری و گام های مستحکم بیشتر را برای جلوگیری از وارد آمدن آسیب و تلفات بیشتر به افراد ملکی روی دست گیرند».