.
.
.

هشدار اتحادیه اروپا به افغانستان مبنی بر قرار گرفتن در فهرست کشورهای با خطر پولش

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

وزارت امور خارجه افغانستان روز سه‌شنبه 19 فوریه از دریافت هشدار از سوی اتحادیه اروپا مبنی بر قرار گرفتن این کشور در فهرست کشورهایی با خطر بالای پولشویی خبر داد.

صبغت‌الله احمدی، سخنگوی وزارت امور خارجه افغانستان به بی‌بی‌سی گفته است که هشدار اتحادیه اروپا به حکومت افغانستان رسیده و وزارت‌ خارجه این موضوع را به بانک مرکزی این کشور ارجاع داده است.

در همین حال، بانک مرکزی افغانستان گفته است، قرار گرفتن در این فهرست، اقتصاد این کشور را با خطرات جدی روبه‌رو نمی‌کند.

براساس این گزارش، بانک مرکزی افغانستان به دنبال آن است که برای جلوگیری از وارد شدن پول‌های سیاه در چرخه اقتصادی و مالی، موانع بیشتری ایجاد می‌کند.

این در حالی است که بانک مرکزی افغانستان تاکید کرد، اقدامات لازم را بر اساس قوانین مبارزه با پولشویی انجام داده و در یک سال گذشته برای مبارزه با پولشویی 29 حساب را مسدود، مجوزهشت نهاد سرویس دهنده مالی را لغو و 17 مجوز دیگر را نیز باطل کرده است.

هارون چخانسوری سخنگوی رئیس جمهوری افغانستان در این باره گفت: «تلاش‌های جدی در زمینه نظام مالی این کشور در حال اجرا است».

کمیسیون اتحادیه اروپا فهرست 23 کشوری که در معرض خطر بالای پولشویی هستند را منتشر کرد اما قرار گرفتن نام کشوری در این فهرست به معنای تحریم بانکی آن کشور نیست بلکه بانک‌های اتحادیه اروپا صرفا موظف می‌شوند نظارت بیشتری در مورد معاملات مالی با بانک‌های کشورهایی که در این فهرست قرار دارند، انجام دهند.