.
.
.

سفیر پاکستان در کابل: خشونت‌ هند علیه پاکستان بر مذاکرات طالبان تاثیر دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

سفیر پاکستان در کابل روز سه‌شنبه 19 فوریه در واکنش به تنش‌های اخیر کشورش با هند گفته است که هرگونه اقدام خشونت بار هند علیه پاکستان، بر مذاکرات امریکا و طالبان برای صلح افغانستان تاثیر خواهد گذاشت.

به گزارش رسانه‌های افغانستان، زاهد نصرالله سفیر پاکستان در کابل در واکنش به افزایش تنش میان کشورش و هند پس از حمله بر سربازان هندی در کشمیر، گفت: «اگر هند علیه پاکستان دست به خشونت بزند، مذاکرات امریکا و طالبان متاثر خواهد شد».

زاهد نصرالله گفته است، هرنوع حمله هند بر پاکستان، ثبات همه منطقه را متاثر ساخته و ظرفیت صلح را نابود خواهد کرد.

پنجشنبه هفته گذشته در حمله انتحاری با یک موتر (خودرو) بمب‌گذاری شده در کشمیر، 40 سرباز هندی کشته و 44 سرباز دیگر هندی زخمی شدند. جیش محمد، گروه اسلام‌گرای پاکستان مسئولیت این حمله را بر عهده گرفت.

یک روز پس از این انفجار یک فرمانده ارشد ارتش هند سازمان اطلاعات و امنیت پاکستان (آی‌اس‌آی) را به ایفای نقش در این انفجار متهم کرد.

دولت عمران خان این حمله انتحاری را محکوم و ایفای نقش پاکستان در آن را به شدت رد کرد. دولت هند هشدار داد که انتقام این حمله را خواهد گرفت.

به گزارش رویترز، ژنرال کی.جی.‌اس دهیلون گفت: «فرماندهان این حمله شناسایی و ردگیری شده‌اند. آن‌ها از طرف مرز پاکستان [منطقه کشمیر] عملیات را هماهنگ کرده اند؛ منطقه‌ای که از سوی سازمان اطلاعات و امنیت پاکستان و جیش محمد کنترل می‌شود.»

با بالا گرفتن تنش لفظی میان هند و پاکستان، اسلام آباد روز دوشنبه هفته جاری خواستار ورود سازمان ملل متحد به این مناقشه شد. شاه محمد قریشی، وزیر خارجه پاکستان با ارسال نامه‌ای به آنتونیو گوتریش، دبیرکل سازمان ملل متحد، نسبت به استفاده احتمالی هند از نیروی نظامی علیه کشورش هشدار داد.

گفته می‌شود که پس از این حمله، نیروهای هندی مانور گسترده نظامی را بر مناطق مرزی با پاکستان به اجزا گذاشته اند.