.
.
.

سد ساخت ترکیه در افغانستان باعث امیدواری کابل و نگرانی تهران شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

بند (سد) کجکی یکی از بزرگترین بندها در افغانستان است که بخش دوم آن توسط یک شرکت ترکی ساخته شد که این بند سبب امیدواری برای افغان‌ها و سبب نگرانی شدید ایران شده است.

به گزارش خبرنگار العربیه در افغانستان، از دو هفته به این طرف بیشتر ولایت های این کشور میزبان برفباری ها و باران های شدید می باشد که برای افغان ها امیدواری های زیاد خلق کرده است.

با برف باری‌ها و باران های شدید، بندهای افغانستان نیز میزبان آب های زیاد می باشد که سد کجکی یکی از آنهاست.
مسئولان شرکت ملی برق (برشنا) افغانستان به تازگی اعلام کردند، با بلند رفتن سطح آب، میزان تولید برق از بند کجکی نیز افزایش خواهد یافت.

آنها گفتند، باران های شدید در نقاط مرکزی افغانستان امیدواری های زیاد بوجود آورده و برق تولیدی این بند به ولایت های هلمند و قندهار در جنوب این کشور خواهد رسید.

براساس منابع اطلاعاتی افغانستان، کار بازسازی بند کجکی 12 سال پیش به کمک مالی امریکا شروع شد و این پروژه بیش از 200 میلیون دالر هزینه برداشت.

کار ساخت این بند در سال 1332 خورشیدی برابر با 1953 میلادی آغاز شد. این بند دارای سه توربین می باشد که توربین اول آن در سال 1351 خورشیدی برابر با 1972 میلادی و توربین دوم اش در سال 1353 خورشیدی برابر با 1974 میلادی نصب شد و توربین سوم اش که 220 تٌن وزن دارد اخیراً نصب شد.

مسئولان برشنا افغانستان تایید کرده اند که بند کجکی هلمند افغانستان، ظرفیت ذخیره 1.7 میلیارد متر مکعب آب را دارد که با ارتفاع نزدیک به 100 متر 150 میگاوات برق تولید می کند.


این بند در ولسوالی کجکی ولایت هلمند در جنوب افغانستان در فاصله 180 کیلومتری در شمال شهر لشکرگاه مرکز این ولایت واقع است.

بند کجکی از جمله بندهای بزرگ افغانستان است که سومین توربین اش توسط یک شرکت ترکی با کمک مالی امریکا بالای رودخانه هیرمند ساخته شده است. آب این سد قبلاً به طرف ایران می رفت.

هرچند مقام های افغانستان و ایران در سال 1972 میلادی قراردادی را در زمینه حقابه ایران از رود هیرمند امضا کردند، اما هنوز هم هر دوجانب در این مورد جنجال دارند.

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران چندماه پیش هشدار داده بود که تهران برای گرفتن آب از کابل از تمام ابزارها استفاده خواهد کرد.