.
.
.

تصویری... با حال و هوای کابل در روز «عاشقان» آشنا شوید

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

امروز چهاردهم فوریه یعنی روز «والنتاین» است که این روز در بیشتر کشورهای جهان یک روز متفاوتی است.

شهر کابل پایتخت افغانستان امروز بر خلاف روزهای دیگری فضای متفاوتی دارد. کوچه‌های کابل با گل‌ها و پیام‌های عاشقانه مزین شده است و جوانانی در آن قدم می‌زنند که عشق حمل می‌کنند. زیبایی گل‌های تازه و جشن والنتاین (روز عاشقان یا عشق‌ورزی)، رنگ همه‌چیز را در چهارراهی پل سرخ و کوچه گل‌فروشی شهر نو کابل خیره‌کننده ساخته است.

به گزارش روزنامه هشت صبح، بسیاری از گل‌فروشی‌ها و مغازه‌ها از چند روز به این سو به خاطر گرامی‌داشت از روز عاشقان یا والنتاین باز بودند و به مشتریان شان گل و کادو عرضه کردند. آن طوری که از سیمای شهر پیداست، ظاهراً تجلیل از روز عاشقان نسبت به سال‌های قبل در میان جوانان بیشتر جا باز کرده و فرصتی تازه‌ای به آن‌ها بخشیده است.

این فضا تنها در حال و هوای کابل حاکم نیست بلکه شبکه‌های اجتماعی نیز به دلیل سرازیر شدن انبوهی از پیام‌های عاشقانه در حال انفجار است. بسیاری از کاربران این شبکه‌ها، روز عاشقان را به دوست، نامزد و همسر شان مبارک باد گفته و پیام عاشقانه و عکس‌های باهمی شان را بارگذاری کرده‌اند.

اما در این میان، حال و هوای سیاسی افغانستان نیز دست‌مایه طنز و نگرانی برای کاربران این کشور شده است. برخی از کاربران با اشاره به توافقات احتمالی صلح دولت با گروه طالبان، به دوستان شان توصیه کرده‌اند که از این روز به خوبی تجلیل کنند، زیرا به باور آن‌ها ممکن است سال آینده با آمدن گروه طالبان فرصت چنین کاری را نداشته باشند.

جشن والنتاین از سده سوم میلادی به این سو در شماری از کشور‌های جهان، به نام‌های مختلف رواج یافته است.

روایت‌هایی وجود دارد که در قرن سوم میلادی فرمان‌روایی به نام کلودیوس عقیده داشته است که مردان مجرد نسبت به آنانی که همسر و فرزند دارند، سربازان جنگجوتر و بهتری هستند، از این رو ازوداج را برای سربازان امپراطوری روم، ممنوع می‌کند. 40 سال پس از دوران کلودیوس، کشیشی به نام «والنتین» مخفیانه عقد ازدواج سربازان رومی را با محبوبان‌شان جاری می‌کند.

هنگامی که کلودیوس دوم از این کار والنتین خبر می‌شود او را به زندان می‌اندازد. والنتین در زندان با دختری ‎زندان‌بانی که نابینا بوده است، آشنا می‌شود. کلودیوس برای منصرف ‌ساختن باور این کشیش زیاد تلاش می‌کند، اما وقتی قناعت والنتین را گرفته نمی‌تواند، حکم اعدام کشیش را صادر می‌کند.

والنتین که با دختر زندان‌بان آشنا شده بود و روز‌ها با او مفصل صحبت می‌کرد، پیش از اعدام خود، برایش کارتی می‌فرستد که روی آن نگاشته شده است: «از طرف والنتین تو».

اصطلاحی که تا امروز مورد استفاده قرار دارد و به وفور بر روی کارت‌های والنتین مشاهده می‌شود و در افغانستان هم این کارت‌ها وجود دارد.