.
.
.

مقام‌ها و کارمندان دولتی افغانستان حق مداخله در انتخابات را ندارند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

رئیس جمهوری افغانستان با صدور فرمانی به مقام‌ها و کارمندان حکومتی این کشور دستور داد که نباید در روند انتخابات ریاست جمهوری سال آینده مداخله کنند.

شاه‌حسین مرتضوی معاون سخنگوی رئیس جمهوری افغانستان که در یک نشست خبری این فرمان‌ها را به خوانش گرفت گفت، تمام کارمندان و مقام‌های حکومتی مکلف اند که در صورت نیاز در اسرع وقت با کمیسیون مستقل انتخابات همکاری و در روند انتخابات اصل بی‌طرفی را رعایت کنند.

در این فرمان ‌از نیروهای امنیتی این کشور خواسته شده است که اقدامات مورد نیاز روند انتخابات را روی دست گیرند و برای شرکت فعال زنان در این روند، موظفین زن را در مراکز انتخاباتی بگمارند.

در این فرمان آمده است: «نیروهای امنیتی افغان باید کرامت انسانی و حقوق قانونی رأی‎دهندگان، نامزدان، ناظران و رسانه‌ها را حفظ کنند و از دامن زدن به تعصبات قومی، نژادی، زبانی و سمتی جدا خودداری کنند».

براساس این فرمان، مسئولان و کارمندان حکومتی حق اعمال نفوذ بر کاندیدان را ندارند و نمی‎توانند از امکانات دولتی به نفع یک یا چند کاندیدا استفاده کنند مگر این‌که این امکانات به گونۀ عادلانه در اختیار تمام نامزدان قرار گیرد.

عدم معرفی افراد برای استخدام در کمیسیون‌‎های انتخاباتی، عدم ورود به مراکز رأی‌دهی و مراکز ثبت‌نام به گونۀ مسلح، عدم دعوت از یک کاندیدای مشخص در افتتاح پروژه‌ها و محافظت از اطلاعاتی که در دروان اجرای وظیفه از سوی کمیسیون به آن‌ها داده می‌شود، از دیگر موادهای این فرمان‌ است.

در صورتی‌که مقام‌ها و کارمندان دولتی از اوامری که در فرمان‌ها آمده است، تخطی کنند به نهادهای عدلی و قضایی معرفی می‌شوند.