.
.
.

دادستانی کل افغانستان 12 تن اعضای کمسیون‌های انتخاباتی را ممنوع‌الخروج اعلام کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

لوی سارنوالی (دادگاه عالی) افغانستان روز چهارشنبه 13 فوریه تایید کرد که 12 تن از اعضای پیشین کمیسیون‌های انتخاباتی به شمول رییسان‌شان ممنوع‌الخروج شده‌اند.

به گزارش منابع خبری، به نقل از اعلامیه لوی سارنوالی افغانستان، این اقدام با هدف بررسی اتهام‌های مطرح شده علیه آنان از جمله سوء استفاده از صلاحیت‌های وظیفوی گرفته شده است.

در این خبرنامه آمده است: «لوی سارنوالی جمهوری اسلامی افغانستان برای بررسی قضیه‌ای که از سوی ارگان کشفی به اتهام سوء استفاده از صلاحیت‌های وظیفوی رؤسا و اعضای پیشین کمیسیون مستقل انتخابات و کمیسیون شکایات انتخاباتی به این اداره مواصلت ورزیده است، هیاتی را توظیف نموده است».

در خبرنامه آمده است: «ادارۀ لوی سارنوالی جمهوری اسلامی افغانستان اطمینان می‌دهد که قضیه‌ را عادلانه و منصفانه در روشنایی احکام قانون به‌گونۀ بی‌طرفانه و مستقلانه رسیده‌گی نموده؛ متکی بر اسناد، شواهد و مدارکی که از طرف نهادها و افراد در جریان تحقیق به‌ دسترس هیات مؤظف قرار گیرد در مورد مسئولیت و عدم مسئولیت تصمیم قانونی اتخاذ و از نتایج آن در حدود احکام قانون اطلاع رسانی و با مردم عزیز شریک می‌گردد».

به گفته لوی سارنوالی افغانستان، هیات مؤظف به منظور تکمیل تحقیقات و بررسی‌ها این 12 تن را ممنوع الخروج اعلام کرده است.

ریاست جمهوری افغانستان روز سه شنبه 12 فوریه اعلام کرد که اعضای کمیسیون‌های انتخاباتی این کشور براساس قانون جدید انتخابات برکنار شدند.

محمد اشرف غنی، رییس جمهوری افغانستان با صادر کردن یک فرمان نوشت، به منظور جلوگیری از سکتگی، روسای دارالانشای هر دو کمیسیون به طور موقت سرپرستی کمیسیون‌ها را به عهده می‌گیرند.

محمد اشرف غنی از احزاب سیاسی ثبت شده در وزارت عدلیه و نهادهای جامعه مدنی مرتبط به انتخابات خواسته است تا اشخاص واجد شرایط مندرج ماده دوازدهم قانون انتخابات را با اسناد مربوط در خلال مدت هفت روز به منظور تعیین اعضای کمیسیون‌های انتخاباتی و روسای دارالانشای کمیسیون‌های انتخاباتی به ریاست‌جمهوری معرفی کنند.

هارون چخانسوری،‌ سخنگوی ریاست ‌جمهوری افغانستان گفت، اعضای کمیسیون‌های انتخاباتی بر اساس فرمان رییس‌جمهور نه، بلکه براساس قانون جدیدی که روز سه شنبه هفته جاری توشیح شده است، عزل شده محسوب می‌شوند.

قابل ذکر است که انتخابات پارلمانی افغانستان بتاریخ 20 اکتبر سال 2018 در 32 ولایت این کشور برگزار شد اما تا هنوز نتایج نهایی تمام این ولایت‌ها اعلام نشده است.