فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • تصویری...میدان هوایی کابل که روزگاری جز مدرن‌ترین فرودگاه‌های منطقه بود

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  میدان هوایی بین‌المللی کابل (فرودگاه) روزگاری یکی از مهم‌ترین و قدیمی‌ترین میدان‌های هوایی افغانستان بود این میدان هوایی در فاصله پنج کیلومتری مرکز شهر کابل قرار دارد.

  میدان هوایی کابل در اوایل دهه 1960 میلادی از سوی مهندسان اتحاد جماهیر شوروی سابق ساخته شد و به یکی از مدرن‌ترین و پیشرفته‌ترین میدان‌های هوایی در سطح منطقه تبدیل شد.

  به گزارش سایت «هم صنفی»، میدان هوایی بین المللی کابل هم زمان با دوران محمد ظاهر شاه آخرین پادشاه افغانستان راه اندازی شد و آن زمان یکی از بزرگترین پایگاه‌های هوایی با ظرفیت پذیرش بیش از 100 هواپیما به شمار می رفت.

  در تاریخ هفتم ثور 1357 برابر با 27 آوریل 1978 حکومت محمد داوودخان، اولین رییس جمهوری افغانستان با یک کودتای خونین سقوط کرد و جنگ‌های داخلی نیز شروع شد.

  براساس منابع اطلاعاتی افغانستان، با شروع جنگ‌های داخلی، میدان هوایی کابل نیز شدیداً آسیب دید و بیشتر امکانات آن تخریب شد.

  براساس اطلاعاتی که خبرنگار العربیه از منابع معتبر به دست آورد، جاپان (ژاپن) در سال 2005 میلادی 35 میلیون دالر برای بازسازی میدان هوایی کابل کمک کرد و در سال 2006 میلادی کار ساخت یک ترمینال جدید با معیارهای جهانی به هدف پروازهای خارجی در میدان هوایی کابل شروع و در سال 2008 کارش ختم شد و هم چنان ترمینال سابق این میدان هوایی برای پروازهای داخلی این کشور استفاده می شود.


  میدان هوایی بین‌المللی کابل از سوی وزارت هوانوردی افغانستان و نیروهای هوایی افغان اداره و مدیریت می شود.

  وزارت هوانوردی افغانستان در سایت اش نوشت: « قبلا این میدان هوایی بنام میدان هوایی بین المللی کابل یاد می شد که در سال 2014 به پاس خدمات حامد کرزی، رئیس جمهوری اسبق افغانستان، این میدان هوایی توسط پارلمان و کابینه جمهوری اسلامی افغانستان، رسمآ بنام میدان هوایی بین‌المللی "حامد کرزی" نام‌گذاری شد».

  این وزارت افزود: «در گوشه و کنار این میدان هوایی مراکز نظامی ساخته شده از جمله نیروی‌های نظامی ایالات متحده امریکا، ناتو، آیساف و نیروی هوایی و پولیس ملی افغانستان به منظور تامین امنیت مسافرین و ترمینال در این میدان حضور دارند».

  از سوی دیگر، «جیمز بورک» عکاس و گردشگر امریکایی در سال 1963 میلادی به شهر کابل سفر کرد و این عکس ها را از میدان هوایی بین المللی کابل گرفت.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران