.
.
.

طالبان ادعا کردند: نصفی از نیروهای امریکایی تا آخر ماه آوریل از افغانستان خارج می‌شوند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

نمایندگان طالبان روز چهارشنبه 6 فوریه در نشست مسکو ادعا کردند که ایالات متحده امریکا با این گروه به توافق رسیده است و قرار است که نصف نیروهای امریکایی تا آخر ماه آوریل از افغانستان خارج شوند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، به نقل از خبرگزاری روسی «آر آی ای»، نمایندگان طالبان تایید کردند که قرار است نصفی از نیروهای امریکایی تا حدود دو ماه دیگر از افغانستان خارج شوند.

شیر محمدعباس استانکزی، رییس هیات طالبان در نشست مسکو همچنان گفت، تا زمانی که نیروهای خارجی از افغانستان خارج نشوند، این گروه آتش‌بس نخواهند کرد.

قابل ذکر است که قبل از این نیز گروه طالبان پس از ختم گفت‌وگوها در قطر اعلام کرده بودند که نمایندگان امریکا در مذاکرات با نمایندگان این گروه در قطر توافق کردند که پس از امضای پیش‌نویس توافقنامه صلح، نیروهای خارجی باید تا 18 ماه دیگر افغانستان را ترک کنند که این ادعای آنان از سوی نماینده ویژه امریکا رد شد.

زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان ادعای گروه طالبان مبنی بر رسیدن به توافق برای خروج نیروهای امریکایی از افغانستان را رد کرده گفت، تاکنون هیچ توافقی با طالبان صورت نگرفته است.

زلمی خلیل‌زاد پس از ختم گفت‌وگوهای شش روزه با طالبان در دوحه قطر در صفحه رسمی تویتراش نوشت، هیچ توافقی با طالبان صورت نگرفته است و گفت‌وگوها پس از یک وقفۀ کوتاه دوباره از سرگرفته خواهد شد.

وی نوشت: «مواردی برای گفت‌وگو باقی مانده‌اند. تا زمانی‌که روی تمامی موارد توافق صورت نگیرد، هیچ توافقی انجام نمی‌شود. این توافقات باید گفت‌وگوهای بین‌الافغانی و آتش‌بس همه‌جانبه را دربر داشته باشند».