.
.
.

رییس‌جمهوری افغانستان: شرکت‌کننده‌گان نشست مسکو صلاحیت اجرایی ندارند

محمد اشرف غنی نشست مسکو را بی‌معنی عنوان کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

محمد اشرف غنی رییس‌جمهوری افغانستان روز سه‌شنبه 5 فوریه در گفت‌وگو با طلوع نیوز گفت که شرکت کننده‌گان نشست مسکو صلاحیت اجرایی ندارند و نمی‌توانند از افغانستان نماینده‌گی کنند.

محمد اشرف غنی در این گفت‌وگو نشست مسکو را بی‌معنی عنوان کرده و گفت، بدون یک توافق سرتاسری، پیمان صلح با طالبان عملی شده نمی‌تواند‌.

محمد اشرف غنی گفت: «همراه کی، چی را موافقه می‌کنند؟ قدرت اجرایی شان کجا است؟ صدها این گونه مجلس شود تا دولت افغانستان، شورای ملی افغانستان، نهادهای قانونی افغانستان روی آن صحه نگذارند، کاغذ است».

محمد اشرف غنی گفت« نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان در گفت‌وگو‌هایش با نماینده‌گان طالبان با حکومت مشوره می‌کند و حکومت از آنچه که در این نشست‌ها می‌گذرد آگاه است».

وی افزود: «تمام مذاکره همراه ما شریک می‌شود، تمام مذاکره با ما عیار می‌شود و مذاکره قدم به قدم با مشوره و با طرح ما انشاالله به پیش می‌رود».

رییس جمهوری افغانستان در ادامه گفت: «پیمان صلح بدون موافقه سرتاسری و مراحل قانونی انجام شده نمی‌تواند، آیا قانون اساسی مرا این صلاحیت را داده است که دولت جمهوری افغانستان را منحل بسازم؟».

غنی بیان داشت: «صدها آوازه را انداخته اند که در باره حکومت موقت گفته شده است، پرسان کنید آقای خلیل زاد را و صد بار قسم می‌خورد که در باره حکومت موقت کسی چیزی نگفته است، اگر کسی گفته است بیاید که با آقای خلیل زاد روبه رواش کنم».

غنی گفت: «انتخابات در پیش رو است، صد در صد برگزار می‌شود، کمر را ببندید تا به سوی انتخابات برویم».

رییس جمهوری افغانستان می‌گوید که اوضاع برای آمدن صلح در افغانستان در مقایسه با هر زمان دیگر مساعد تر شده است و او نگران ادامه گفت‌وگوها میان نماینده گان طالبان و نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان نیست، اما تاکید می‌ورزد که هماهنگی‌ها در این روند باید بیشتر شوند.