.
.
.

بانوی نخست افغانستان: دادخواهی زنان در پروسه صلح نشان داد که زنان افغان دیگر خاموش نیستند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

رولا غنی، بانوی نخست افغانستان در مراسم رونمایی از پالیسی تعلیم و تربیت دختران این کشور گفت، زنان افغان دیگر خاموش نیستند و اکنون دیدگاه‌ها و خواسته‌های خود را بیان می‌کنند.

وی در ادامه افزود: «دادخواهی زنان برای حقوق‌شان در همه عرصه‌ها به ویژه در پروسه صلح نشان می‌دهد که زنان افغان با کسب تعلیم و دانش، دیگر خاموش نیستند و می‌توانند با صدای واحد دیدگاه و خواسته‌های‌شان را بیان کنند».

از سوی دیگر، اعضای زنان شورای عالی صلح افغانستان روز چهارشنبه 6 فوریه اعلام کردند که گفت‌وگوهای صلح این کشور بدون در نظر گرفتن حضور و نقش فعال زنان، به «صلح عادلانه، فراگیر، همه شمول و پایدار» منجر نخواهد شد.

زنان اعضای شورای عالی صلح افغانستان با نشر اعلامیه‌ای تاکید کردند که اگر در گفت‌وگوهای صلح به مساله زنان به عنوان یک موضوع اساسی و کلیدی پرداخته شود، صلحی که بوجود می‌آید، صلح عادلانه، پایدار و همه شمول خواهد بود.

اعضای زنان شورای عالی صلح افغانستان تاکید کردند که حقوق شهروندی زنان افغان، بر اساس ماده 22 قانون اساسی این کشور دارای اهمیت است و باید حفظ شود.

در اعلامیه تاکید شده است که دستآوردهای 18 ساله‌ی زنان افغان نباید در هیچ نوع از گفت‌وگوها مورد استفادە سوء قرار گیرد.

اعضای زنان شورای عالی صلح، از جامعه جهانی خواسته‌اند تا جلوی هرگونه معامله روی حقوق زنان افغان در جریان گفت‌وگوهای صلح را بگیرد.

گفت‌وگوهای صلح افغانستان از چندی بدین‌سو میان نماینده ویژه امریکا، حکومت افغانستان و نمایندگان طالبان جریان دارد، اما این گفت‌وگوها نگرانی‌هایی را برای زنان این کشور بوجود آورده است.