فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • روحانیون افغان اخطار دادند: شیربها عروس تا 4هزار دالر و عروس را شرعی آرایش کنید

  منبع: دبی.العربیه نت فارسی

  روحانیون و بزرگان قومی در ولایت غزنی در جنوب افغانستان به تازگی در مورد برگزاری مراسم عروسی در این ولایت واکنش نشان داده و گله (شیربهای) تازه عروس را 300 هزار روپیه افغانی برابر با چهار هزار دالر امریکایی تعیین کردند.

  نهاد موسوم به «مجمع سراسری علما، متصوفین و متنفذین غزنه» یک فیصله نامه ده ماده‌ای را نشر کرده و در آن تاکید کردند که عروس باید به آرایشگاه نرود و در خانه بصورت شرعی آرایش شود.

  در ماده اول این فیصله نامه آمده است: «مهریه یک دختر مسلمان در سطح ولایت غزنی فقط مبلغ 300 هزار افغانی مصلحاً ترویج گردید که برعلاوه آن هیچ گونه مصرف اضافی مانند طلا و نقره بر دوش داماد نمی‌باشد».

  در ماده پنجم این فیصله نامه نیز ذکر شده است: «در آرایش که امروزه به زن‌ها داده می‌شود، بسیاری از کارهای خلاف شریعت صورت می‌گیرد، بناءً از بردن عروس به آرایشگاه جداً جلوگیری کرده و آرایش‌شان در داخل خانه به طریقه شرعی صورت گیرد».

  در بخش دیگر این فیصله نامه آمده است که «ساز و سرود مزخرف» نیز در مراسم‌های عروسی و نامزدی ممنوع است و این مراسم‌ها بصورت مختصر میان خانواده‌های داماد و عروس انجام شود.

  روحانیون و بزرگان ولایت غزنی اخطار داده‌اند، شخصی که از این امر اطاعت نکند از روابط جامعه و محله به انزوا قرار داده می‌شود و «شخص متخلف مورد تهدید مجمع فوق قرار گرفته و بعد از آن شکایت شان قابل سمع نخواهد بود».

  ریاست امور زنان ولایت غزنی افغانستان از این اقدام روحانیون و بزرگان قومی این ولایت استقبال کرد.

  قابل ذکر است که مراسم‌های عروسی در شهرها وروستاهای افغانستان با هزینه‌های بسیار سنگین و حتی بر بعضی وارد با اشتراک بیش از 1500 نفر برگزار می‌شود که براساس گزارش‌ها، مصارف این مراسم‌ها تا مرز 15 هزار دالر امریکایی می‌رسد.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران