فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • به چهار دلیل افغانستان کشور مناسب برای سرمایه‌گذاری و تجارت است

  منبع: دبی.العربیه نت فارسی

  افغانستان یکی از کشورهایی است که منابع طبیعی آن تا کنون دست نخورده باقی مانده و سرشار از ثروت غنی زیرزمینی است.

  به گزارش خبرنگار العربیه در افغانستان، حکومت افغانستان در سال‌های اخیر تلاش‌های فراوان در بخش تجارت و سرمایه‌گذاری انجام داده است که این کشور به عنوان یک قطب مهم تجارت در حال ظهور است.

  افغانستان براساس چهار دلیل یکی از کشورهای مناسب برای سرمایه گذاری و کارهای تجارتی است که این دلایل قرار ذیل اند.

  1: سرمایه‌گذاری برای استخراج منابع طبیعی

  افغانستان با داشتن منابع سرشار طبیعی یکی از غنی‌ترین کشورها در چهان است و این کشور بیشترین فرصت‌های بالقوه را در این زمینه دارد.
  اتاق تجارت و صنایع افغانستان اعلام کرد: «افغانستان را می‌توان کشور ثروتمند بالقوه ولی با ملت فقیر نامید. این کشور دارای زمین‌های حاصل‌خیز با اقلیم مناسب و مردم با استعداد و زحمتکش، معادن گاز طبیعی، تیل، ذغال سنگ، سنگ مرمر، مس، کرومیک، طلق، روی، گوگرد، سرب، آهن و سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی است. بر اساس سروی مشترک اداره جیولوژی ایالات متحده و وزارت معدن، مقدار تقریبی تیل افغانستان بالغ بر 21.55 میلیون بیلر، 44.76 میلیون مترمکعب گاز طبیعی و 0.91 میلیون مترمکعب گاز مایع در منطقه تریپول در غرب افغانستان برآورد شده است. علاوتاً سروی این تیم نشان می‌دهد که افغانستان در دو حوزه افغان – تاجیک و آمو دریا در شمال کشور دارای 1596 میلیون بیلر تیل، 15687 میلیون مترمکعب گاز طبیعی و 562 میلیون تن گاز مایع است که از این مقدار، تیل بیشتر در حوزه افغان – تاجیک و گاز بیشتر در حوزه آمو دریا می‌باشد. به علاوه این سه حوزه نفتی، این کشور در حوزه‌های هلمند و کتواز (ولایت پکتیکا) نیز دارای مقادیر هنگفتی تیل و گاز می‌باشد که تا هنوز مقدار تقریبی آن برآورد نشده است».

  اتاق تجارت و صنایع افغانستان ادامه داد: «تحقیقات متخصصین افغان و خارجی طی سال‌های گذشته نشان می‌دهد که افغانستان در27 منطقه دارای منابع طبیعی و معادن بسیار غنی است. معادن طلا و مس در منطقه زرکشان ولایت غزنی به ارزش تخمینی 30 میلیارد دالر، معادن لیتیم در ولایات هرات، فراه، نیمروز و غزنی به ارزش تخمینی 60 میلیارد دالر، معادن منرال‌های نایاب زمینی و نیوبیم ولسوالی خانشین ولایت هلمند به ارزش تقریبی 89 میلیارد دالر، معادن مس عینک در ولایت لوگر، معدن مس در ولایت هرات به ارزش تقریبی 29 میلیارد دالر، معادن مس ولسوالی بلخاب ولایت سرپل و بسیاری معادن دیگر».

  2: افغانستان تحت تحریم نیست

  افغانستان کشوری است که با هیچ کشوری در جاز نظر تجاری در تضاد نیست.

  سفارت افغانستان در لندن نوشت: «یکی از درس‌هایی که افغانستان از تاریخ آموخته این است که مطمئن ترین راه دستیابی به سعادت و پیشرفت پایدار از طریق تجارت و سرمایه گذاری خارجی ممکن می‌باشد. افغانستان همواره در قلب راه‌‌های مهم تجارتی مانند جاده ابریشم قرار داشته که کل منطقه از آنها نفع می‌برد. در طول چهار سال گذشته، اقتصاد افغانستان رشد نموده و در حال ادغام شدن با اقتصاد جهانی می‌باشد، افغانستان بار دیگر به عنوان یک قطب مهم تجارت در حال ظهور است».

  مقام‌های افغانستان اخیراً اعلام کردند که کشورهای هند و ترکیه تعهده کرده‌اند که کمترین تعرفه گمرگی را بالای کالاهای صادراتی کابل اعمال خواهند کرد.

  3: عضویت در سازمان بین المللی ترانسپورت جاده

  افغانستان از جمله کشورهای است که عضویت سازمان بین المللی ترانسپورت یا (TIR) را دارد و تاجران می‌توانند محصولات‌شان را به راحتی با کمترین هزینه و زمان به کشورهای مقصد انتقال دهند.

  اتاق تجارت و صنایع افغانستان نوشت: «موقعیت افغانستان به عنوان قلب آسیا این کشور را به عنوان پلی خشکه بین کشورهای آسیای میانه، مرکزی و جنوبی از یک طرف و میان شرق دور و اروپا از طرف دیگر، تبدیل نموده است. این موقعیت برای سکتور ترانسپورت، ترانزیت و تجارت کالا و خدمات نیز فرصت طلایی را به وجود آورده است. در حال حاضر زیربناهای مورد نیاز همچون سرک حلقوی افغانستان تکمیل شده و پروژه سرک شرق – غرب نیز در جریان است. علاوتاً افغانستان توانسته است تا عضویت خود را در سازمان بین المللی ترانسپورت جاده (TIR ) تجدید نماید که با شروع این پروژه بزرگ ملی، صادرکنندگان می‌توانند کالاهای خود را به کشورهای عضو این سازمان به سهولت ترانزیت نمایند».

  قابل ذکر است که افغانستان در سال 2016 عضویت سازمان تجارت جهانی را نیز بدست آورد. مقام‌های اتاق تجارت افغانستان می‌گویند که عضویت در این سازمان جهانی سبب شده که تاجران افغان بتوانند در کشورهای عضو این سازمان سرمایه‌گذاری و تجارت کنند.

  4: دهلیز هوایی میان افغانستان و کشورهای جهان

  پیش از ایجاد دهلیزهای هوایی، کالاهای تجارتی افغانستان از طریق مرز مشترک با پاکستان به بازارهای جهانی صادر می‌شد، اما حکومت افغانستان برای ایجاد سهولت در بخش ترانزیت کالاهای تجارتی این کشور در کنار مسیرهای زمینی و آبی دهلیز هوایی را نیز ایجاد کرد.

  افغانستان در حال حاضر با کشورهای پادشاهی عربی سعودی، هند، ترکیه، قزاقستان، چین و شماری از کشورهای اروپایی دهلیز هوایی دارد که کالاهای تجارتی این کشور از میدان هوایی کابل مستقیم به این کشورها صادر می‌شود.

  در کنار آن، افغانستان اکنون از طریق بندر چابهار نیز می‌تواند کالاهای تجارتی‌اش به کشورهای مقصد انتقال دهد.

  محمد اشرف غنی، رییس جمهوری افغانستان در سال 2018 در هشتمین سفرش به ولایت هرات در غرب این کشور راه تجارتی «لاجورد» را نیز افتتاح کرد که این راه مهم تجارتی افغانستان را به ترکمنستان، آذربایجان، گرجستان، دریا سیاه، ترکیه و سرانجام به اروپا وصل می‌کند.

  از سوی دیگر حکومت افغانستان در بخش راه خط آهن نیز تلاش دارد تا فرصت‌های بهتر ترانزیتی را برای انتقال کالاهای تجارتی این کشور به بازار جهانی فراهم کند.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران