فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • امرالله صالح: اشتراک در نشست مسکو نشان‌دهنده تضرع در برابر تروریستان است

  منبع: دبی.العربیه نت فارسی

  امرالله صالح سرپرست پیشین وزارت امور داخله و معاون اول محمد اشرف غنی نامزد انتخابات ریاست جمهوری آینده افغانستان، روز یک‌شنبه 4 فوریه در صفحه رسمی فیسبوک‌اش در نسبت به نشست مسکو واکنش نشان داد.

  امرالله صالح در صفحه فیسبوک‌اش نوشت: «اشتراک در کنفرانس مسکو با دور زدن از ارزش‌ها و قربانی‌ها نشان دهنده اوج افسردگی، بیگانگی از خواست همگانی و تضرع در برابر تروریست را نشان می‌دهد».

  وی در ادامه نوشته است: «تبسم به دشمن زهر پاشی بر روحیه ملی است».

  اشتراک احزاب سیاسی افغانستان در نشست مسکو برای گفت‌وگو با طالبان بدون حضور نماینده‌ای از دولت این کشور واکنش‌های زیادی را به همراه داشته است.

  وزارت امور خارجه افغانستان در مورد نشست صلح مسکو واکنش نشان داده گفت، نشست مسکو هیچ کمکی به روند صلح کابل نخواهد کرد.

  رحمت‌الله نبیل، رییس عمومی امنیت ملی پیشین افغانستان نیز در صفحه رسمی توییترش نوشت: «کنفرانس مسکو به میزبانى ملا عباس ستانکزی (همان که انحلال‌ نیروهای امنیتی افغان را در سر دارد) به نمایندگى طالبان و روس‌ها و مهمان شدن سران مجاهدین، معمای سال 2019. حال زمان آن فرا رسیده است تا سران مجاهدین جسارت کنند و بعد از این داکتر نجیب‌ را شهید داکتر نجیب‌الله خطاب کنند».

  جاوید کوهستانی، یکی از کارشناسان مسائل سیاسی افغانستان به خبرگزاری افق گفته است، در نشست مسکو جنگ‌جویان جدید «طالبان» با جنگ‌جویان سابق «مجاهدین» در غیاب نماینده حکومت، فعالین مدنی و مدافعین حقوق بشر گفت‌وگو می‌کنند.

  کوهستانی گفته است: «از نیروهای جوان سیاسی کشور در این نشست دعوت نشده و یک نوع دیدگاه استخباراتی شکل گرفته و حلقات که با مسکو رابطه استخباراتی نزدیک دارند مانند حامد کرزی، تیم‌شان و از طرف دیگر طالبان، اشتراک می‌کنند. در این نشست تیم‌های استخباراتی با هم مذاکره می‌کنند نه مردم افغانستان».

  به گفته او، در این نشست فعالین مدنی افغان به عنوان پل ارتباطی بین مردم و حکومت، احزاب سیاسی و مدافعین حقوق بشر شرکت ندارند که نگرانی‌های خود را در مورد آینده این کشور با طالبان و اشتراک کنندگان این نشست در میان بگذارند.

  در همین حال، مطیع‌الله خروتی، یکی دیگر از کارشناسان مسائل سیاسی افغانستان به خبرگزار افق گفته است که نشست مسکو خلاف منافع ملی، برضد خواست مردم و بخاطر تضعیف نظام کنونی برگزار می‌شود.

  خروتی افزود، نشست مسکو از سوی افرادی سازمان‌دهی می‌شود که بخاطر رسیدن به قدرت به دهل بیگانگان از جمله پاکستان، روسیه و ایران می‌رقصند.

  وی تصریح کرد: «نشست مسکو در شرایط کنونی که قرار است افغانستان به یک بحران بزرگ مواجه شود، برای مردم افغانستان زهر است».

  به گفته او، بجای گدایی صلح از پاکستان، روسیه و کشورهای دیگر رهبران احزاب سیاسی باید در همسویی با حکومت برای رسیدن به صلح تلاش کنند.

  قرار است نشستی برای گفت‌وگوهای صلح میان اعضای ارشد گروه طالبان و برخی احزاب سیاسی افغانستان روز سه‌شنبه هفته جاری به میزبانی روسیه در شهر مسکو برگزار شود.

  براساس گزارش‌ها، حامدکرزی، رییس‌جمهوری پیشین، محمد حنیف اتمرمشاور پیشین رییس جمهوری، محمدیونس قانونی، عطامحمد نور و محمد اسماعیل خان از اعضای رهبری حزب جمعیت اسلامی، محمدمحقق، رهبر حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان، سیدحامد گیلانی، رهبر حزب محاذ ملی، یک عضو حزب اسلامی گلبدین حکمتیار، عبدالسلام ضعیف، عضو پیشین گروه طالبان و ذبیح‌الله مجددی، پسر صبغت‌الله مجددی در این نشست اشتراک خواهند کرد.

  تبلیغات