فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • آگاهان سیاسی افغانستان: در نشست مسکو تیم‌های استخباراتی نزدیک به روسیه و ایران اشتراک می‌کنند

  طالبان: در نشست صلح مسکو شرکت می‌کنیم

  منبع: دبی.العربیه نت فارسی

  شماری از آگاهان سیاسی افغانستان با انتقاد از احزاب سیاسی این کشور که در نشست صلح قرار است اشتراک کنند گفته‌اند، تیم‌های استخباراتی باهم گفت‌وگو می‌کنند نه مردم افغانستان.

  جاوید کوهستانی، یکی از کارشناسان مسائل سیاسی افغانستان به خبرگزاری افق گفته است، در نشست مسکو جنگ‌جویان جدید «طالبان» با جنگ‌جویان سابق «مجاهدین» در غیاب نماینده حکومت، فعالین مدنی و مدافعین حقوق بشر گفت‌وگو می‌کنند.

  کوهستانی گفته است: «از نیروهای جوان سیاسی کشور در این نشست دعوت نشده و یک نوع دیدگاه استخباراتی شکل گرفته و حلقات که با مسکو رابطه استخباراتی نزدیک دارند مانند حامد کرزی، تیم‌شان و از طرف دیگر طالبان، اشتراک می‌کنند. در این نشست تیم‌های استخباراتی با هم مذاکره می‌کنند نه مردم افغانستان.»

  به گفته او، در این نشست فعالین مدنی افغان به عنوان پل ارتباطی بین مردم و حکومت، احزاب سیاسی و مدافعین حقوق بشر شرکت ندارند که نگرانی‌های خود را در مورد آینده این کشور با طالبان و اشتراک کنندگان این نشست در میان بگذارند.

  در همین حال، مطیع‌الله خروتی، یکی دیگر از کارشناسان مسائل سیاسی افغانستان به خبرگزار افق گفته است که نشست مسکو خلاف منافع ملی، برضد خواست مردم و بخاطر تضعیف نظام کنونی برگزار می‌شود.

  خروتی افزود، نشست مسکو از سوی افرادی سازمان‌دهی می‌شود که بخاطر رسیدن به قدرت به دهل بیگانگان از جمله «پاکستان، روسیه و ایران» می‌رقصند.

  وی تصریح کرد: «نشست مسکو در شرایط کنونی که قرار است افغانستان به یک بحران بزرگ مواجه شود، برای مردم افغانستان زهر است.»

  به گفته او، بجای گدایی صلح از پاکستان، روسیه و کشورهای دیگر رهبران احزاب سیاسی باید در همسویی با حکومت برای رسیدن به صلح تلاش کنند.

  طالبان: در نشست صلح مسکو شرکت می‌کنیم

  یک منبع گروه طالبان روز دوشنبه 4 فوریه تایید کرد که نمایندگان این گروه در نشست صلح مسکو اشتراک می‌کنند.

  این منبع گفته است که نمایندگان طالبان در نشست صلح مسکو با احزاب سیاسی افغانستان در مورد روند صلح و ختم جنگ گفت-وگو خواهند کرد.

  رحمت الله نبیل، رییس عمومی امنیت ملی پیشین افغانستان در صفحه رسمی توییترش نوشت: «کنفرانس مسکو به میزبانى ملا عباس ستانکزی (همان که انحلال‌ نیروهای امنیتی افغان را در سر دارد) به نمایندگى طالبان و روس‌ها و مهمان شدن سران مجاهدین، معمای سال 2019. حال زمان آن فرا رسیده است تا سران مجاهدین جسارت کنند و بعد از این داکتر نجیب‌ را شهید داکتر نجیب‌الله خطاب کنند».

  قرار است نشستی برای گفت‌وگوهای صلح میان اعضای ارشد گروه طالبان و احزاب سیاسی افغانستان روز سه‌شنبه هفته جاری به میزبانی روسیه در شهر مسکو برگزار شود. مقام‌های روسیه اعلام کردند که نمایندگان احزاب سیاسی و اعضای ارشد طالبان در مورد صلح و حل بحران افغانستان بحث خواهند کرد اما در این نشست نماینده حکومت افغانستان دعوت نشده است و حکومت این کشور این نشست را «بی‌فایده» عنوان کرد.

  وزارت امور خارجه افغانستان در مورد نشست صلح مسکو واکنش نشان داده گفت، نشست مسکو هیچ کمکی به روند صلح کابل نخواهد کرد.

  براساس گزارش‌ها، حامدکرزی، رییس‌جمهوری پیشین، محمد حنیف اتمرمشاور پیشین رییس جمهوری، محمدیونس قانونی، عطامحمد نور و محمد اسماعیل خان از اعضای رهبری حزب جمعیت اسلامی، محمدمحقق، رهبر حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان، سیدحامد گیلانی، رهبر حزب محاذ ملی، یک عضو حزب اسلامی گلبدین حکمتیار، عبدالسلام ضعیف، عضو پیشین گروه طالبان و ذبیح‌الله مجددی، پسر صبغت‌الله مجددی در این نشست اشتراک خواهند کرد.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران