.
.
.

مذاکرات صلح طالبان با احزاب سیاسی افغانستان در مسکو تا دو روز دیگر

وزارت خارجه افغانستان: نشست مسکو هیچ کمکی به روند صلح کابل نخواهد کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

قرار است نشستی برای گفت‌وگوهای صلح میان اعضای ارشد گروه طالبان و احزاب سیاسی افغانستان روز سه-شنبه هفته جاری به میزبانی روسیه در شهر مسکو برگزار شود.

مقام‌های روسیه اعلام کردند که نمایندگان احزاب سیاسی و اعضای ارشد طالبان در مورد صلح و حل بحران افغانستان بحث خواهند کرد، در این نشست نماینده دولت کابل دعوت نشده است.

به گزارش خبرنگار العربیه در افغانستان، شماری از فعالان سیاسی افغان می‌گویند، روسیه تلاش دارد با این کارش ابتکار عمل روند صلح را در افغانستان و منطقه به دست گیرد.

رمضان سلطانی استاد دانشگاه در کابل گفت، منافع ملی امریکا در افغانستان منافع روسیه را آسیب می‌زند و تضاد منافع سبب گردیده که فاصله‌ها میان مسکو و واشنگتن بیشتر شود.

سلطانی افزود، تا زمانی که یک اجماع ملی، یک اجماع منطقه‌ای و یک اجماع بین‌المللی میان قدرت‌ها و بازیگران صلح بوجود نیاید برقراری صلح در افغانستان دشوار خواهد بود.

در همین حال، وزارت امور خارجه افغانستان در مورد نشست صلح در مسکو واکنش نشان داده گفت، نشست صلح مسکو هیچ کمکی به روند صلح کابل نخواهد کرد.

براساس گزارش‌ها، حامد کرزی، رییس جمهوری پیشین، محمد محقق، رهبر حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان، عطامحمد نور و محمد اسماعیل خان اعضای رهبری حزب جمعیت اسلامی در نشست صلح مسکو شرکت خواهند کرد.

این در حالی است که محمد عمر داوودزی، رییس دبیرخانه شورای عالی صلح افغانستان امروز شنبه در نشست گروه بین‌المللی تماس در لندن گفت، در گفت‌وگوهای صلح با طالبان در مورد حفظ دستاوردهای 18 سال اخیر در افغانستان باید احتیاط شود.

قابل ذکر است که در این روزها بحث مذاکرات صلح در افغانستان به شدت داغ است و مذاکرات صلح شش روزه نمایندگان طالبان و امریکا روز شنبه هفته گذشته در دوحه قطر پایان یافت.

زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان این مذاکرات صلح را مفید ارزیابی کرده و از پیشرفت‌های مؤثر آن خبر داد.