.
.
.

تیم روباتیک دختران افغان برای جمع‌آوری زعفران روبات جدید ساختند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

گروه روباتیک دختران افغانستان به تازگی یک روبات جدید ساخته است که برای جمع آوری کشت زعفران به کار خواهد رفت.

به گزارش خبرنگار العربیه در افغانستان، فاطمه قادریان عضو گروه رباتیک دختران افغانستان می‌گوید، این روبات طوری طراحی شده که برگ‌های زعفران را جمع‌آوری می‌کند و تارهایش را بدون ضایعات در زمان کمتر جدا می‌نماید.

قادریان افزود، روبات آنها ساده است و مشکلات کلان این کشور را حل می‌کند که این خودش عمده‌ترین تفاوت با روبات‌های دیگر می‌باشد.

گروه روباتیک دختران افغانستان با این روبات جدیدشان به جشنواره جهانی «روبوتکس تالین» در کشور استونی در شمال اروپا شرکت کردند.

براساس گزارش منابع خبری، در این جشنواره نمایندگان 46 کشور اشتراک کردند، روبات‌سازان، طراحان و نوآوران فناوری دست آوردشان را به نمایش گذاشتند.

گرفتن جایزه جهانی

گروه روباتیک دختران افغانستان در سال 2017 از سوی نهاد «فرست گلوبل» دعوت شد تا در رقابت جهانی روبات در شهر واشنگتن پایتخت ایالات متحده امریکا شرکت کنند، اما سفارت امریکا در کابل آن زمان درخواست ویزه آنها را رد کرد.

پس از آن نهادهای جهانی و شماری از سناتوران امریکایی در این زمینه واکنش نشان دادند که سر انجام دونالد ترامپ، رییس جمهوری امریکا به وزارت خارجه کشورش دستور داد تا به اعضای تیم روباتیک دختران افغان ویزه دهند.

گروه روباتیک دختران افغان بالاخره ویزه امریکا را گرفتند و به رقابت جهانی روبات در شهر واشنگتن شرکت کردند. در این رقابت جهانی روبات نماینده 160 کشور شرکت کرده بودند.

علی رضا مهربان، مربی گروه روباتیک دختران افغانستان به رسانه‌ها گفته بود: «این حمایت مردم و سران امریکا به معنای حمایت از صلح و پیشرفت در افغانستان است و نشان دادند که خواهان توسعۀ توانایی‏‌های زنان افغانستان هستند».

فاطمه قادریان، عضو این گروه گفته بود: «می‌خواهیم از این جا پیام صلح با خود ببریم و نشان دهیم که افغانستان میدان جنگ نیست؛ بلکه زنان افغانستان توانایی‌های بسیاری درعلوم پیشرفته دارند».

گروه روباتیک دختران افغانستان قبلاً چندین روبات دیگر از جمله روباتی در زمینه تصفیه آب و جمع آوری حاصلات گندم ساخته بودند.

این گروه با روبات‌هایشان در رقابت‌های جهانی در کشورهای امریکا و کانادا و استونیا شرکت کردند و جایزه گرفتند.

رییس جمهوری افغانستان: شما افتخار ما هستید

محمد اشرف غنی، رییس جمهوری افغانستان یک ماه پیش با اعضای این تیم دیدار کرده و گفت: «شما افتخارات زیادی را برای افغانستان به ارمغان آوردید. روزی در افغانستان زن و مرد باهم همگام نبودند اما ما امروز شاهد فعالیت‌های روز افزون و موفقیت آمیزشان هستیم».

گروه روباتیک دختران افغانستان، دانش آموزان مکتب در ولایت هرات در غرب افغانستان اند که در این روزها در جشنواره جهانی در کشور استونی در شمال اروپا به سر می‌برند.

این گروه روباتیک دارای شش عضو است و در بخش ساختن روبات‌های جدید تلاش دارند تا چهره جدید افغانستان را به جهان معرفی کنند.