.
.
.

طالبان: با خروج نیروهای خارجی از افغانستان، دنبال انحصار قدرت نیستیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

شاهین سهیل، سخنگوی گروه طالبان در کشور قطر به تازگی اعلام کرد، این گروه پس از خروج نیروهای خارجی از افغانستان به دنبال انحصار قدرت نیستند.

سهیل به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفته است، هرگاه نیروهای خارجی از افغانستان خارج شوند، طالبان با افغان ‌ها بر اساس مدارا و همزیستی برادرانه رفتار خواهند کرد.

سهیل افزود: «پس از پایان اشغال، افغان‌ها باید گذشته را فراموش کرده و یکی دیگر را تحمل کنند و زندگی جدیدی را مانند برادران آغاز کنند».

سخنگوی گروه طالبان درقطر تاکید کرده است که این گروه خواهان درگیری سال 1990 که جنگ داخلی افغانستان جریان داشت نیست و خروج نیروهای خارجی از این کشور یک مسئولیت مشترک همه افغان ها می باشد.

در همین حال، دونالد ترامپ، رییس جمهوری امریکا نیز گفته است که روند مذاکرات صلح افغانستان به خوبی پیش می رود.

از سوی دیگر، محمد اشرف غنی، رییس جمهوری افغانستان تاکید کرده است که کابل صلح گذرا نه بلکه صلح پایدار می خواهد؛ صلح با یک اقلیت در پشت دروازه های بسته به نتیجه نمی رسد.

محمد اشرف غنی گفته است، ارزش های ملی به شمول قانون اساسی، استقلال و حاکمیت ملی در مذاکرات صلح قابل بحث نمی باشد.

قابل ذکر است که در این روزها بحث مذاکرات صلح در افغانستان به شدت داغ است و مذاکرات صلح شش روزه نمایندگان طالبان و امریکا روز شنبه هفته جاری در دوحه قطر پایان یافت.

زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان این مذاکرات صلح را مفید ارزیابی کرد و از پیشرفت های مؤثر آن نوید داد.