فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • 2615 غیرنظامی در 2018 در افغانستان کشته شدند

  زخمی شدن 4072 غیرنظامی در یک سال در افغانستان

  منبع: دبی.العربیه نت فارسی

  گروه دادخواهی و حفاظت از غیرنظامیان در افغانستان روز دوشنبه 28 ژانویه اعلام کرد که در سال یک سال گذشته، 2615غیرنظامی در این کشور کشته و 4072 تن دیگر زخمی شدند.

  براساس گزارش تازه گروه دادخواهی و حفاظت از غیرنظامیان، براساس این گزارش، 49.5 درصد عامل کشته و زخمی‌شدن غیرنظامیان در سال 2018، گروه‌های داعش و طالبان بوده‌اند، 27.4 درصد نیروهای دولتی و 22.1 درصد کشته و زخمی‌شدن غیرنظامیان حمله‌های راکتی و کشتارهای هدفمند از سوی گروه‌های مختلف درگیر جنگ در این کشور در سال 2018 گفته شده‌ است.

  همچنان عملیات‌های مشترک نیروهای خارجی و افغان باعث کشته‌شدن 136 غیرنظامی و زخمی‌شدن 87 غیرنظامی در این سال شده است.

  از میان این غیرنظامیان تنها در 40 حملۀ انتحاری که در سال 2018 در سراسر افغانستان رخ داد 744 غیرنظامی کشته و 1668 تن دیگر زخمی شدند.

  گروه دادخواهی و حفاظت از غیرنظامیان، از طرف‌های درگیر جنگ در افغانستان خواست که برای جلوگیری از تلفات غیرنظامیان، مکان‌های عمومی و تأسیسات عامه را آماج قرار ندهند.

  این در حالی است که در سپتامبر 2018 فیلیپو گراندی، کمیشنری عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان در یک نشست خبری در کابل گفته بود، در چهار سال گذشته بیش از 40 هزار غیرنظامی در افغانستان کشته و زخمی شدند.

  فیلیپو گراندی افزود، جنگ، ناامنی، فقر و خشک‌سالی از مهم‌ترین عوامل اند که در چند سال گذشته مردم افغانستان را متضرر کرده است.

  فیلیپو گراندی از تداوم جنگ و افزایش تلفات غیرنظامیان ابراز نگرانی کرده گفت، خشک‌سالی وحوادث طبیعی از یک سو، ادامه فعالیت گروه‌های هراس‌افگن از سوی دیگر، سبب متضرر شدن مردم افغانستان شده است.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران