.
.
.

نی: آزادی بیان با خون خبرنگاران بدست آمده و نباید قربانی شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

عبدالمجیب خلوتگر، رییس نهاد حمایت کننده رسانه های آزاد افغانستان (نی) امروز دوشنبه 28 ژانویه اعلام کرد، دولت نباید بخاطر صلح، آزادی بیان را قربانی کند.

به گزارش خبرنگار العربیه در افغانستان، عبدالمجیب خلوتگر امروز در نشست خبری در کابل گفت، آزادی بیان دست آورد مردم افغانستان است که با قربانی خبرنگاران بدست آمده است. دولت نمی تواند برای صلح، آزادی بیان را قربانی کند.

خلوتگر تاکید کرد: « پیشنهاد ما، صدا بلند ما این است که آزادی بیان و آزادی های حقوق بشری نباید در این زمینه صلح قربانی شود».

او افزود، مردم افغانستان از نهادهای دولتی کرده به نهادهای رسانه ای بیشتر باور دارند، کسانی که عاملان خشونت علیه خبرنگاران هستند در نهادهای دولتی کار می کنند و تا کنون محاکمه نشده اند.

رییس نهاد حمایت کننده رسانه های آزاد افغانستان (نی) گفت، صلح خواست مردم افغانستان است و جامعه خبرنگاران از آن استقبال می کند، اما اگر تحت نام صلح و امضای سند صلح، عاملین خشونت علیه خبرنگاران مورد عفو قرار بگیرند این قابل نگرانی است و «ما این صلح را قبول نداریم».

قابل ذکر است مذاکرات شش روزه صلح میان طالبان و امریکا روز شنبه هفته جاری در شهر دوحه قطر پایان یافت.

ذبیح الله مجاهد، سخنگوی گروه طالبان پس از پایان مذاکرات صلح در قطر گفت، تا زمانی که موضوع خروج نیروهای خارجی از افغانستان حل نگردد، پیشرفت در بخش های دیگر امکان ندارد.

از سوی دیگر، منابع طالبان به خبرگزاری رویترز گفته اند که امریکا در مذاکرات صلح با طالبان در قطر توافق کرده که پس از امضای پیش نویس توافقنامه صلح، تا 18 ماه دیگر نیروهای خارجی از افغانستان خارج می‌شوند.

اما زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان پس از پایان مذاکرات صلح قطراعلام کرد، مذاکرات شش روزه صلح در قطر مؤثرتر بوده اما هیچ توافقی با طالبان صورت نگرفته است.

خلیلزاد در صفحه رسمی توییترش نوشت: «مواردی برای گفت‌وگو باقی مانده‌اند. تا زمانی‌که روی تمامی موارد توافق صورت نگیرد، هیچ توافقی انجام نمی‌شود. این توافقات باید گفت‌وگوهای بین‌الافغانی و آتش‌بس همه‌جانبه را دربر داشته باشند».