.
.
.

خلیلزاد جزییات مذاکرات دوحه را با رییس‌جمهوری افغانستان شریک ساخت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

زلمی خلیل‌زاد نمایند ویژه وزارت امور خارجه امریکا برای صلح افغانستان روز دوشنبه 28 ژانویه جزئیات گفتگوها با طالبان را با محمد اشرف غنی رییس جمهوری افغانستان شریک ساخت.

براساس خبرنامه ارگ ریاست جمهوری افغانستان، خلیلزاد معلومات نادرست و شایعات نشر شده از سوی رسانه‌های داخلی و بین‌المللی در خصوص مذاکرات با طالبان در دوحه را رد کرده گفت، در مورد ساختار نظام آیندۀ افغانستان با طالبان هیچگونه گفتگو و بحثی صورت نگرفته است.

وی افزود: «موضوع حکومت موقت به گونه کامل نادرست است و در این صحبت‌ها هیچگونه بحثی روی آن صورت نگرفته است و در صلاحیت و مسئولیت من هم نمی‌آید، موضوع صلاحیت من این است که تنها زمینۀ مذاکرات بین الافغانی را فراهم نمایم».

نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان خاطرنشان کرد که با طالبان تنها روی مسئله آتش‌بس بحث کرده اما تاهنوز در این خصوص کدام پیشرفتی صورت نگرفته است.

به گفته وی، در مذاکره با طالبان، امریکا با تاکید گفته است که برای رسیدن به صلح دوامدار، یگانه راه حل، مذاکرات بین الافغانی می‌باشد.

وی افزود: «اگر در مورد خروج نیروهای خارجی از افغانستان هر گونه تصمیمی گرفته شود، در زمان معینۀ آن در هماهنگی با دولت افغانستان تحت بحث تفصیلی قرار می‌گیرد».

زلمی خلیل‌زاد پس از ختم گفت‌وگوهای شش روزه با طالبان در دوحه قطر در صفحه رسمی تویتراش نوشت، مواردی برای گفت‌وگو باقی مانده‌اند. تا زمانی‌که روی تمامی موارد توافق صورت نگیرد، هیچ توافقی انجام نمی‌شود. این توافقات باید گفت‌وگوهای بین‌الافغانی و آتش‌بس همه‌جانبه را دربر داشته باشند.

این در حالی است که مقام‌های طالبان پس از ختم این نشست اعلام کردند که نمایندگان امریکا در مذاکرات صلح با نمایندگان این گروه در قطر توافق کردند که پس از امضای پیش‌نویس توافقنامه صلح، نیروهای خارجی باید تا 18 ماه دیگر افغانستان را ترک کنند که این ادعای آنان از سوی نماینده ویژه امریکا رد شد.

مذاکرات صلح نمایندگان طالبان و امریکا روز دوشنبه هفته گذشته در دوحه برگزار شد و تا پایان روز شنبه 26 ژانویه نیز ادامه داشت.

این چهارمین دور نشست گفت‌وگوهای طالبان با نماینده‌گان ایالات متحده پس از آغاز کار زلمی خلیل‌زاد، همچون فرستادۀ ویژۀ امریکا برای صلح افغانستان بود.