.
.
.

امرالله صالح: قانون اساسی، حاکمیت ملی و استقلال در مذاکرات صلح هرگز قابل بحث نیستند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

امرالله صالح، معاون اول محمد اشرف غنی، نامزد انتخابات آینده ریاست جمهوری افغانستان روز دوشنبه 28 ژانویه تاکید کرد که ارزش‌های ملی به شمول قانونی اساسی، حاکمیت ملی و استقلال این کشور در مذاکرات صلح هرگز قابل بحث نیستند.

صالح در صفحه رسمی فیسبوک‌اش نوشت: «با دسترسی مستقیم و دست اول از مذاکرات برای شما اطمینان می‌دهم که ارزش‌های افغانستان شمول مانند تمامیت ارضی و خاک، حاکمیت یگانه و ملی، قانون اساسی و روندی که در محور و مدار آن می‌چرخد و استقلال کشور هرگز قابل مذاکره و بحث نیستند. هرگز و این هرگز را هرچه درشت تر و زرین تر حک کنید».

او ادامه داد: «لطفا روی این ارزش‌ها اصطلاحات تکراری مانند خط سرخ، ممنوعه، اختصاصی و غیره نگذارید. این ارزش‌ها مبنای بود یک ملت است و هیچ دولت ملتی مبنای بود و هستی خویش را به بحث نمیگذارد».

امرالله صالح تاکید کرد که به شایعاتی که سبب مکدرسازی فضا و تضعیف روحیه همبستگی می‌شود، باور نکنید.

صالح نوشت: «وطن تنها میراثی است که هرگز نمی‌توان آن را خرج کرد، هدیه داد و یا فروخت. به خودتان و به خودما به عنوان مالکان اصلی این خاک باور داشته باشید. من یقین دارم که دارید. تا که بابا وهندوکش پابرجاست مالکیت ما براین خاک نیز پا برجاست. به آبادی بیاندیشید».

این گفته‌ها در شرایطی مطرح شده که در این روزها بحث مذاکرات صلح در افغانستان بسیار داغ است. مذاکرات شش روزه صلح میان طالبان و امریکا روز شنبه هفته جاری در شهر دوحه قطر پایان یافت.

زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان پس از پایان مذاکرات صلح قطراعلام کرد، مذاکرات شش روزه صلح در قطر مؤثر بوده اما هیچ توافقی با طالبان صورت نگرفته است.

ذبیح الله مجاهد، سخنگوی گروه طالبان افغانستان گفته تا زمانی که موضوع خروج نیروهای خارجی از افغانستان حل نشود، پیشرفت در بخش‌های دیگر امکان ندارد.