.
.
.

سخنگوی طالبان در مورد مذاکرات صلح در قطر معلومات داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ذبیح الله مجاهد، سخنگوی گروه طالبان پس از پایان مذاکرات صلح در قطر گفت، تا زمانی موضوع خروج نیروهای خارجی از افغانستان حل نگردد، پیشرفت در بخش های دیگر امکان ندارد.

مذاکرات صلح میان نمایندگان طالبان و امریکا عصر روز شنبه 26 ژانویه پایان یافت. این نشست روز دوشنبه هفته گذشته در شهر دوحه قطر برگزار شده بود.

سخنگوی طالبان افغانستان گفته است: «در این مرحلهء مذاکرات، به اساس آجندای مقرره در مورد خروج نیروهای امریکایی از افغانستان و دیگر مسائل مهم و مربوطه بحث و پیشرفت صورت گرفت؛ اما چون موضوعات سنگین است و به بحث های زیادی نیاز دارد، فیصله صورت گرفت که در مورد بعضی مسائل لاینحل نشست های دیگری انجام خواهد شد، تا به مسائل لاینحل متباقی نیز راه مناسب و مفید پیدا شود و نیز هر دو طرف جریان مجلس را با بزرگان خود شریک نموده، هدایت بگیرند».

ذبیح الله مجاهد تاکید کرده است که هیچ بحث در مورد آتش بس و توافق مذاکرات با حکومت افغانستان در این نشست صورت نگرفته است.

از سوی دیگر، منابع طالبان به خبرگزاری رویترز گفته اند که امریکا در مذاکرات صلح با طالبان در قطر توافق کرده که پس از امضای پیش نویس توافقنامه صلح، تا 18 ماه دیگر نیروهای خارجی از افغانستان خارج می‌شوند.

اما زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان پس از پایان مذاکرات صلح قطر اعلام کرد، مذاکرات شش روزه صلح در قطر مؤثرتر بوده اما هیچ توافقی با طالبان صورت نگرفته است.

خلیلزاد در صفحه رسمی توییترش نوشت: «مواردی برای گفت‌وگو باقی مانده‌اند. تا زمانی‌که روی تمامی موارد توافق صورت نگیرد، هیچ توافقی انجام نمی‌شود. این توافقات باید گفت‌وگوهای بین‌الافغانی و آتش‌بس همه‌جانبه را دربر داشته باشند».