.
.
.

خلیلزاد ادعای طالبان مبنی بر توافق برای خروج سربازان امریکایی از افغانستان را رد کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان ادعای گروه طالبان مبنی بر رسیدن به توافق برای خروج نیروهای امریکایی از افغانستان را رد کرده گفت، تاکنون هیچ توافقی با طالبان صورت نگرفته است.

زلمی خلیل‌زاد پس از ختم گفت‌وگوهای شش روزه با طالبان در دوحه قطر در صفحه رسمی تویتراش نوشت، هیچ توافقی با طالبان صورت نگرفته است و گفت‌وگوها پس از یک وقفۀ کوتاه دوباره از سرگرفته خواهد شد.

به گفته وی، گفت‌وگوها در این شش روز به مراتب موثرتر از گفت‌وگوهای پیشین بوده و پیشرفت‌های چشم‌گیر صورت گرفته است.

وی نوشت: «مواردی برای گفت‌وگو باقی مانده‌اند. تا زمانی‌که روی تمامی موارد توافق صورت نگیرد، هیچ توافقی انجام نمی‌شود. این توافقات باید گفت‌وگوهای بین‌الافغانی و آتش‌بس همه‌جانبه را دربر داشته باشند».

این در حالی است که مقام‌های طالبان پس از ختم این نشست اعلام کردند که نمایندگان امریکا در مذاکرات صلح با نمایندگان این گروه در قطر توافق کردند که پس از امضای پیش‌نویس توافقنامه صلح، نیروهای خارجی باید تا 18 ماه دیگر افغانستان را ترک کنند که این ادعای آنان از سوی نماینده ویژه امریکا رد شد.

مذاکرات صلح نمایندگان طالبان و امریکا روز دوشنبه هفته گذشته در دوحه برگزار شد و تا پایان روز شنبه 26 ژانویه نیز ادامه داشت.

این چهارمین دور نشست گفت‌وگوهای طالبان با نماینده‌گان ایالات متحده پس از آغاز کار زلمی خلیل‌زاد، همچون فرستادۀ ویژۀ امریکا برای صلح افغانستان بود.