.
.
.

کمیسیون انتخابات افغانستان روزنامه‌ای را به اتهام نشر خبر بی‌اساس به دادگاه معرفی کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان روز یک‌شنبه 27 ژانویه طی مکتوبی از دادستانی کل این کشور خواست که یکی از روزنامه‌ها به اسم «روزنامه 8 صبح» را به اتهام نشر گزارشی بی‌اساس در مورد روند اعلام نتایج انتخابات پارلمانی مورد بازپرسی قرار دهد.

به گزارش خبرگزاری جمهور افغانستان، کمیسیون مستقل انتخابات این کشور طی مکتوبی به دادستانی کل نوشته است: «روزنامه 8 صبح با انتشار مطلبی تحت عنوان (کمیسیون انتخابات و بازی‌های پشت پرده؛ 500 هزار دالر بپرداز، چوکی وکالت با ضمانت از خودت) در ویب سایت خود، اتهامات بی‌اساسی را به برخی اعضای کمیسیون مستقل انتخابات نسبت داده است».

براساس این گزارش و به نقل از مکتوب این کمیسیون، نویسنده مطلب که محمد لایق ملکزاده نام دارد و یکی از کاندیدای انتخابات پارلمانی از حوزه کابل بوده است، اتهامات «بی‌اساس و عقده‌مندانه» را به برخی اعضای کمیسیون نسبت داده و آنان را به مطالبه پول از نامزدان انتخابات متهم کرده است.

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان ادعا کرده است که در این مطلب هیچ‌گونه سند و مدرک معتبر مطرح نشده و به همین خاطر روزنامه 8 صبح و نویسنده مطلب مرتکب نقض احکام قانون رسانه‌های همگانی شده و بنابر احکام فقره‌های 3 و 4 ماده 45 قانون مذکور، قابل پیگرد عدلی و قضایی است.

این در حالی است که این کمیسیون قبل از این نیز 12 ژانویه از نهادهای عدلی و قضایی این کشور خواست اتهامی که بنیاد (تیفا) به این کمیسیون وارد کرده مورد پیگرد قانونی قرار دهد.

این کمیسیون با نشر خبرنامه‌ای نوشت: «نهاد محترم تیفا بدون درک مسئولیت وظیفوی و وجیبه ملی شان تا هنوز هیچ سندی را مبنی بر اینکه کارکنان کمیسیون در هر سطح که باشند مرتکب فساد مالی و انتخاباتی و یا اخلاقی شده باشند و یا درمجموع به منظور رفع کمبودی ها و کاستی ها به کمیسیون ارایه نکرده است».

در این خبرنامه آمده است: «از همه مهم تر این که اگر نهاد مذکور کدام سندی را در یافته است به منظور جلوگیری از تلف شدن حق مردم و کاندیدان باید قبل از همه به کمیسیون ارایه می‌نمود. وارد ساختن اتهام‌های بی‌اساس و به چالش کشاندن و صدمه زدن روندهای ملی و مردمی جرم بوده و مرتکبین باید بصورت جدی مورد پیگرد قرار گیرند».

بنیاد انتخابات شفاف افغانستان (تیفا) مدعی شده بود که فساد‌های اخلاقی، مالی و انتخاباتی در کمیسیون مستقل انتخابات بیداد می‌کند.

بنیاد تیفا تاکید کرد، موجودیت چنین فسادها سبب شده که نتایج نهایی انتخابات پارلمانی افغانستان تا هنوز اعلام نگردد.

قابل ذکر است که انتخابات پارلمانی افغانستان بتاریخ 20 اکتبر سال 2018 برگزار شد، اما تا هنوز از اعلام نتایج نهایی آن خبری نیست.