.
.
.

طالبان با امریکا در دوحه قطر گفت‌وگو کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

نمایندگان سیاسی گروه طالبان روز دوشنبه 21 ژانویه با نمایندگان حکومت امریکا در مورد صلح افغانستان در شهر دوحه قطر گفت‌وگو کردند.

ذبیح الله مجاهد، سخنگوی گروه طالبان افغانستان روز دوشنبه در صفحه رسمی توییترش نوشت، نمایندگان این گروه با امریکا در قطر مذاکرات صلح انجام دادند و فردا سه شنبه این مذاکرات ادامه خواهد داشت.

مجاهد افزود، حکومت امریکا با پذیرفتن «اشغال افغانستان به پایان خواهد رسید» به مذاکرات صلح با نمایندگان این گروه حاضر شدند.

زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان پنج روز پیش در کابل گفته بود، اگر طالبان به جای صلح، جنگ را انتخاب کنند، امریکا در کنار حکومت افغانستان علیه آنها خواهد جنگید.

گروه طالبان افغانستان روز پنج شنبه 17 ژانویه با واکنش به این گفته زلمی خلیلزاد هشدار دادند، روند مذاکرات صلح روشن است، اگر واشنگتن این روند را تغییر دهد، مذاکرات صلح به تعویق خواهد افتاد.

طالبان تاکید کردند، خروج نیروهای خارجی از افغانستان و استفاده نشدن خاک این کشور علیه هیچ کشوری دیگر از موضوعات کلیدی مذاکرات نمایندگان طالبان با امریکا اند.

طالبان هشدار دادند که این گروه هیچ گونه فشاری را در روند مذاکرات صلح قبول ندارد و امریکا نباید به مذاکرات مستقیم صلح میان حکومت افغانستان و طالبان تاکید کند.

گروه طالبان در خبرنامه اش سوال کرد که : «خلیلزاد نماینده ترامپ است یا نماینده رژیم کابل؟» اما سخنان خلیلزاد نشان می دهد که تلاش های او برای صلح تاکتیکی برای «ادامه اشغالگری» است.

طالبان بیش از 100 سرباز افغان را کشتند

مذاکرات صلح طالبان با حکومت امریکا در شهر دوحه قطر در شرایطی ادامه دارد که مهاجمان انتحاری طالبان امروز دوشنبه بالای یک قطعه امنیت ملی در ولایت میدان وردک افغانستان حمله کردند.

یک مقام ارشد وزارت دفاع افغانستان به خبرگزاری رویترز گفت، یک موتر مملو از مواد منفجره در مقابل ساختمان یک قطعه امنیت ملی در مرکز ولایت میدان وردک این کشور انفجار کرد و دو مهاجم دیگر وارد ساختمان شدند و بالای نیروهای امنیتی تیراندازی کردند که در نتیجه بیش از 100 سرباز افغان کشته شدند که هشت فرمانده ویژه میان کشته شدگان می باشند.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی گروه طالبان افغانستان در صفحه رسمی توییترش با پذیرفتن مسئولیت این حملات نوشت: «صبح امروز(دوشنبه) بر یک قطعه نظامی توسط یک تانک هاموی حمله صورت گرفته است».

محمد اشرف غنی، رییس جمهوری افغانستان فرمان داد که این حملات گروهی از مهاجمان انتحاری طالبان در ولایت میدان وردک باید بصورت جدی بررسی شود.