.
.
.

ترکیه مرکز بسته‌بندی زعفران با معیارهای جهانی در هرات افغانستان می‌سازد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ریاست اداره زراعت ولایت هرات در غرب افغانستان روز سه شنبه 22 ژانویه تایید کرد که کشور ترکیه یک مرکز بسته بندی زعفران را با معیارهای جهانی در این ولایت می‌سازد.

عبدالصبور رحمانی، رئیس اداره زراعت ولایت هرات در گفت‌وگو با خبرنگار العربیه در افغانستان گفت، اداره زراعت هرات با دفتر «تیکا» یا هماهنگ کننده همکاری‌های ترکیه برای افغانستان قبلاً یک توافقنامه همکاری را در زمینه انکشاف زراعت امضا کرد.

رحمانی افزود، براساس این توافقنامه، دفتر تیکا تعهد کرده که سکتور زراعت را در ولایت هرات در بخش‌های ارتقای ظرفیت، انکشاف، کیفیت، بسته‌بندی، بازاریابی و لابرتوار کنترل کیفیت همکاری می‌کند.

او تایید کرد، براساس این توافقنامه، قرار است در آینده نزدیک دفتر تیکا یک مرکز بسته بندی مدرن را در ولایت هرات ایجاد کند که در حال حاضر مرحله ابتدایی آن شروع شده است.

رحمانی گفت، دفتر تیکا تعهد کرده تا در زمینه تکمیل کردن امکانات و تجهیزات لابراتوار کنترل کیفیت زعفران هرات نیز همکاری کند.

رییس اداره زراعت ولایت هرات علاوه کرد که حاصلات زعفران امسال در ولایت هرات به 15 تٌن رسیده و قرار است ترکیه زعفران مورد نیاز خود را از افغانستان بخرد.

از سوی دیگر، وزارت زراعت افغانستان با بخش هماهنگی همکاری‌های ترکیه برای افغانستان توافق کرده که براساس آن، ترکیه به جای خرید زعفران از اسپانیا زعفران افغانستان را خریداری می‌کند.

این وزارت افزود، براساس این توافق صورت گرفته، کشور ترکیه تعرفه‌های گمرکی‌اش را برای کالاهای افغانستان از 30 درصد به صفر درصد کاهش می‌دهد.

قابل ذکر است که زعفران افغانستان با کیفیت‌ترین زعفران جهان است که از چند سال تاکنون از لحاظ کیفیت مقام اول را در جهان گرفته است.