.
.
.

سفیر افغانستان در ایتالیا: ایران قدرت را با مجاهدین خلق تقسیم کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

وحید عمر، سفیر افغانستان در ایتالیا با انتشار توئیتی به سخنان وزیر امور خارجه ایران درباره طالبان واکنش نشان داد و از ایران خواست قدرت را در این کشور با سازمان مجاهدین خلق تقسیم کند، زیرا که طرف افغانی باور دارد، این امر برای ایران خوب است.

در ادامه واکنش‌های مقامات افغانستان به سخنان محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، سفیر افغانستان در ایتالیا با انتشار توئیتی طعنه‌آمیز، طرف ایرانی را به تقسیم قدرت با سازمان مجاهدین خلق و رفع حصر میر حسین موسوی و مهدی کروبی دعوت کرد.

جواد ظریف در مصاحبه با یک تلویزیون هندی بنام (NDTV) گفت، ناممکن است که طالبان در دولت آینده افغانستان هیچ نقشی نداشته باشند، اما این نقش نباید غالب باشد.

ظریف افزود: «ما در منطقه و فراتر از آن، برای کمک به افغان‌ها در این تصمیم باید زمینه‌سازی کنیم نه این که تحمیل کنیم. فکر می‌کنم هیچ کس در منطقه، دولتی تحت سلطه طالبان را به نفع امنیت منطقه نمی‌داند. فکر کنم در این زمینه تقریبا یک اتفاق نظر وجود دارد.»

سفیر افغانستان در ایتالیا در پاسخ به این سخنان، در صفحه توئیترش نوشت: «دوستان ایرانی ما؛ ما ممکن است که طالبان را وارد [قدرت] بکنیم یا نکنیم. اما از شما برای توصیه[ای که کردید] سپاسگذاریم. برای حسن همجواری متقابل، از شما می‌خواهم که قدرت را با سازمان مجاهدین خلق و شورای ملی مقاومت ایران تقسیم کنید، کروبی و موسوی را آزاد کنید و با سعودی صلح کنید. زیرا که ما فکر می‌کنیم ایران برای شما خوب است.»

پیش از این ادریس زمان معاون سیاسی وزارت امور خارجه افغانستان به اظهارات تازه محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران واکنش شدید نشان داد و گفت، ایران در امور داخلی این کشور مداخله نکند. ادریس زمان گفت: « هر گونه تجویزی مبنی بر تغییر در ساختار نظام جمهوری اسلامی افغانستان به‌شمول پیشنهاد شامل ساختن گروه‌های مسلح در نظام کشور خلاف تمام موازین دیپلماسی و مداخله صریح در امور کشور پنداشته می‌شود.»

شاه حسین مرتضوی، معاون سخنگوی رییس جمهوری افغانستان نیز اعلام کرد، مقام‌های وزارت امور خارجه ایران به عنوان سخنگویان گروه طالبان عمل می‌کنند.