.
.
.

دیدبان جهانی حقوق بشر اسدالله خالد را به «نقض حقوق بشر و آزار جنسی» متهم کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دیده‌بان جهانی حقوق بشر روز شنبه 12 ژانویه با نشر خبرنامه ای، اسدالله خالد سرپرست وزارت دفاع ملی افغانستان را به «نقض حقوق بشر و آزار جنسی» متهم کرد و خواستار تحقیقات بیشتر از او در این مورد شده است.

روزنامه هشت صبح افغانستان به نقل از خبرنامه ای دیدبان جهانی حقوق بشر نوشت، دیده‌بان جهانی حقوق بشر در گزارشی آورده است که شواهد قابل اعتماد بسیاری وجود دارد که نشان می‌دهد آقای خالد در زمان انجام ماموریت در ولایت های قندهار و غزنی در جنوب این کشور مرتکب نقض جدی حقوق بشر و جرایم جنگی شده است.

به قول این نهاد، موارد نقض حقوق بشر توسط سرپرست وزارت دفاع افغانستان، برای اولین‌بار در زمانی‌که او به عنوان والی قندهار کار می‌کرد و هزاران سرباز کانادایی در این ولایت مستقر بودند، روشن شد.

براساس این گزارش، یک سند رسمی داخلی دولت کانادا نشان می‌دهد که آقای خالد در زمان ماموریت خود در قندهار مرتکب چندین مورد نقض حقوق بشر شده است.

ریچارد کلوین، دیپلمات کانادایی، در سال 2009 به کمیته پارلمانی کشورش گفته است که اسدالله خالد ضمن سر به نیست کردن افراد، مردم را در زندان‌های شخصی خود نیز نگه‌ داشته است. او هم‌چنان متهم به شکنجه زندانیان نیز شده است.

کریس الکساندر، یکی از مقامات ارشد کانادایی که در آن زمان با سازمان ملل متحد در افغانستان کار می‌کرد، ادعا کرده بود که آقای خالد در ماه آوریل 2007 به قتل پنج نفر از کارکنان سازمان ملل با استفاده از بمب‌گذاری کنار جاده‌ای نیز دستور داده بود.

این نهاد در ادامه آورده است که شواهد محکمی وجود دارد که اسدالله خالد را به گونه مستقیم در اعمال خشونت جنسی علیه زنان و دختران در هنگامی دخیل می‌داند که وی به عنوان والی در غزنی و قندهار ایفای وظیفه می‌کرد.

این نهاد از جانبی می‌افزاید که انتصاب آقای خالد در پست وزارت دفاع افغانستان، یک حرکت فرصت‌طلبانه از سوی رییس جمهوری این کشور به هدف دستیابی به سود کوتاه‌مدت در انتخابات آینده ریاست جمهوری این کشور است.

دیده‌بان جهانی حقوق بشر، دولت افغانستان را متهم کرده است که مایل به تحقیقات درباره پرونده آقای خالد نیست، اما حمایت‌کننده‌گان بین‌المللی افغانستان می‌توانند در این زمینه اقدام کنند.

این نهاد از کشورهای کمک‌کننده به افغانستان به شمول امریکا، کانادا و اتحادیه اروپا خواسته است تا علیه آقای خالد اقدام کند و اموال وی را مصادره کرده و اجازه مسافرت به این کشورها را ندهند.

حکومت و وزارت دفاع ملی افغانستان تاکنون در این باره واکنش رسمی نشان نداده‌اند. اسدالله خالد در دوران حکومت حامدکرزی، رییس جمهوری پیشین افغانستان، به عنوان والی در ولایت‌های قندهار، غزنی، وزیر سرحدات و قبایل و رییس عمومی امنیت ملی افغانستان کار کرده است.

اسدالله خالد در سال 2013 در شهر کابل آماج یک حمله انتحاری قرار گرفت و شدیداً زخمی شد بعداً برای تداوی به امریکا رفت. او نزدیک به یک ماه پیش توسط محمد اشرف غنی، رییس جمهوری افغانستان به عنوان نامزد وزیر و سرپرست وزارت دفاع ملی این کشور معرفی شد و کارش آغاز کرد.