.
.
.

افغانستان: روند صلح هنوز پیشرفت قابل توجهى نداشته است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ریاست اجرایی حکومت افغانستان روز جمعه 11 ژانویه اعلام کرد، تا کنون روند صلح این کشور پیشرفت قابل توجهى نداشته است.

به گزارش خبرنگار العربیه در افغانستان، در این روزها تلاش های داخلی و خارجی برای ختم جنگ در این کشور شدیداً جریان دارد.

محمد عمر داوودزی، رییس دبیرخانه شورای عالی صلح افغانستان روز سه شنبه هفته جاری در یک سفر چهار روزه وارد پاکستان شد با مقام های آن کشور در مورد صلح گفت وگو کرد.

احسان طاهری سخنگوی شورای عالی صلح افغانستان گفته است، در سفر داوودزی به اسلام آباد توافق صورت گرفت که در آینده نزدیک میان علمای کابل و اسلام آباد در رابطه به روند صلح یک نشست مشترک برگزار گردد.

در همین حال، حمدالله محب، مشاور امنیت ملی افغانستان امروز جمعه در کشور چین می باشد و با مقام های این کشور در مورد صلح، ثبات و امنیت منطقه صحبت می نماید.

از سوی دیگر، زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان چهارمین دور سفر منطقه ای اش را برای تأمین صلح آغاز کرد و وارد هند شد.

ایران: ناممکن است که طالبان در دولت آینده افغانستان نقش نداشته باشند

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران روز چهارشنبه 9 ژانویه امسال در مصاحبه با یک تلویزیون هندی بنام (NDTV) گفت، ناممکن است که طالبان در دولت آینده افغانستان هیچ نقشی نداشته باشند، اما این نقش نباید غالب باشد.

ظریف افزود: «ما در منطقه و فراتر از آن، برای کمک به افغان‌ها در این تصمیم باید زمینه‌سازی کنیم نه این که تحمیل کنیم. فکر می‌کنم هیچ کس در منطقه، دولتی تحت سلطه طالبان را به نفع امنیت منطقه نمی‌داند. فکر کنم در این زمینه تقریبا یک اتفاق نظر وجود دارد».

در همین حال، ادریس زمان معاون سیاسی وزارت امور خارجه افغانستان روز پنج شنبه 10 ژانویه در مورد اظهارات تازه محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران واکنش شدید نشان داد و گفت، ایران در امور داخلی این کشور مداخله نکند.

ادریس زمان در صفحه رسمی توییترش نوشت: «هر گونه تجویزی مبنی بر تغییر در ساختار نظام جمهوری اسلامی افغانستان به‌شمول پیشنهاد شامل ساختن گروه‌های مسلح در نظام کشور خلاف تمام موازین دیپلوماسی و مداخله صریح در امور کشور پنداشته می‌شود».

معاون سیاسی وزارت امور خارجه افغانستان ادامه داد: «وزارت خارجه افغانستان اذعان می‌دارد که هرگونه روابط خارج از چارچوب تعاملات دولتین با طالبان باعث تضعیف روابط دو کشورخواهد شد».

از سوی دیگر، شاه حسین مرتضوی، معاون سخنگوی رییس جمهوری افغانستان روز پنج شنبه 10 ژانویه اعلام کرد، مقام های وزارت امور خارجه ایران به عنوان سخنگویان گروه طالبان عمل می کنند.

مرتضوی در صفحه رسمی فیسبوک اش نوشت: «مقامات وزارت خارجه ایران این روزها در نقش سخنگویان طالبان عمل می‌کنند. اگر کشور همسایه معتقد به گفتگو برای راه حل می‌باشند چرا راه گفتگو را با گروه‌های مخالف داخلی خود از جمله مجاهدین خلق بسته است؟ چرا به مشکل سیاسی داخلی خود که سال‌ها ایران را به بحران برده است، از راه گفتگو اقدام نمی‌کند؟ آیا بهتر نبود به جای شنیدن صدای طالبان، صدای مخالفان سیاسی مانند میرحسین موسوی یا کروبی شنیده می‌شد؟».

او تاکید کرد: «سوال عمده از مقامات ایرانی این است که آیا درباره قتل دیپلومات‌های کشته شده خود در مزار از هیأت طالبان کدام سوالی داشته‌اند؟».

معاون سخنگوی رییس جمهوری افغانستان ادامه داد: «ایران از یک افغانستان دموکراتیک که در آن آزادی بیان و حقوق مدنی و شهروندی تضمین شده باشد، به شدت نگران است».