.
.
.

کمیته مصونیت خبرنگاران افغان: 17 خبرنگار در سال 2018 در افغانستان کشته شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

نجیب شریفی، رییس کمیته مصونیت خبرنگاران افغان روز پنج شنبه 10 ژانویه 2019 گفت، 17 خبرنگار و فعال رسانه‌ای در سال 2018 در افغانستان کشته شدند.

به گزارش خبرنگار العربیه در افغانستان، نجیب شریفی در یک نشست خبری در کابل گفت، این آمار یک بار دیگر افغانستان را در صدر کشورهای خطرناک برای کار خبرنگاری قرار می دهد.

او افزود، در سال 2018 مجموعاً 121 مورد خشونت علیه خبرنگاران و کارمندان رسانه‌ای در افغانستان ثبت شده است که 11 مورد آن بالای خانم های اعمال شده است.

در گزارش این نهاد آمده است: «در کنار 17 مورد قتل این کمیته 15 مورد مجروحیت، 21 مورد لت و کوب، 38 مورد تهدید، 23 مورد توهین و بدرفتاری، یک مورد اخراج توام با بدرفتاری، پنج مورد بازداشت های مؤقت و یک مورد اختطاف را ثبت نموده است».

کمیته مصونیت خبرنگاران افغان در گزارش اش نوشت، آمار قتل خبرنگاران در سال 2018 در مقایسه به سال گذشته 15 درصد کاهش یافته است.

در ادامه این گزارش نوشته شده است: «مانند سال 2017 گروه های داعش و طالبان مسول بیشترین موارد خشونت (50 قضیه) می باشند. حکومت افغانستان در رده دوم قرار گرفته و مسولیت 44 قضیه را به عهده دارد. به همین ترتیب، افراد ناشناس در رده سوم قرار گرفته و مسول 16 قضیه می باشند. زورمندان مسول شش قضیه بوده و مسولان رسانه ها، مسولیت پنج مورد بدرفتاری را به عهده دارند».

کمیته مصونیت خبرنگاران افغان گفت، از میان 17 قتل خبرنگار و فعال رسانه ای افغانستان، گروه های طالبان و داعش مسئولیت 15 مورد قتل آن را به عهده داشته و دو مورد قتل به عهده افراد ناشناس می باشد.

در گزارش این نهاد آمده است: «اکثریت رسانه ها تدابیر منظم امنیتی بخاطر مصونیت دفتر و کارمندان خود ندارند. در ضمن با در نظر داشت تغییر ماهیت تهدید، اقدامات لازم از جانب حکومت بخاطر کاهش آسیب پذیری خبرنگاران هنگام پوشش واقعات تروریستی و غیره مواردی ایکه گروه های خبرنگاران در ساحه بخاطر پوشش واقعه تجمع می نمایند، اجرایی نشده است».

قابل ذکر است که افغانستان یکی از خطرناک ترین و مرگبار ترین کشورها برای خبرنگاران یاد می گردد که در سال گذشته 20 خبرنگار و فعال رسانه ای در این کشور کشته شدند.