.
.
.

واکنش شدید وزارت خارجه افغانستان به اظهارات تازه وزیر خارجه ایران

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ادریس زمان معاون سیاسی وزارت امور خارجه افغانستان روز پنج شنبه 10 ژانویه در مورد اظهارات تازه محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران واکنش شدید نشان داد و گفت، ایران در امور داخلی این کشور مداخله نکند.

ادریس زمان امروز پنج شنبه در صفحه رسمی توییترش در مورد پیشنهاد وزیر خارجه ایران در مورد شامل ساختن طالبان در دولت آینده افغانستان نوشت: «هر گونه تجویزی مبنی بر تغییر در ساختار نظام جمهوری اسلامی افغانستان به‌شمول پیشنهاد شامل ساختن گروه‌های مسلح در نظام کشور خلاف تمام موازین دیپلوماسی و مداخله صریح در امور کشور پنداشته می‌شود».

معاون سیاسی وزارت امور خارجه افغانستان ادامه داد: «وزارت خارجه افغانستان اذعان می‌دارد که هرگونه روابط خارج از چارچوب تعاملات دولتین با طالبان باعث تضعیف روابط دو کشورخواهد شد».

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران دیروز چهارشنبه در مصاحبه با یک تلویزیون هندی بنام (NDTV) گفت، ناممکن است که طالبان در دولت آینده افغانستان هیچ نقشی نداشته باشند، اما این نقش نباید غالب باشد.

ظریف افزود: «ما در منطقه و فراتر از آن، برای کمک به افغان‌ها در این تصمیم باید زمینه‌سازی کنیم نه این که تحمیل کنیم. فکر می‌کنم هیچ کس در منطقه، دولتی تحت سلطه طالبان را به نفع امنیت منطقه نمی‌داند. فکر کنم در این زمینه تقریبا یک اتفاق نظر وجود دارد».

از سوی دیگر، شاه حسین مرتضوی، معاون سخنگوی رییس جمهوری افغانستان روز پنج شنبه 10 ژانویه اعلام کرد، مقام های وزارت امور خارجه ایران به عنوان سخنگویان گروه طالبان عمل می کنند.

مرتضوی در صفحه رسمی فیسبوک اش نوشت: «مقامات وزارت خارجه ایران این روزها در نقش سخنگویان طالبان عمل می‌کنند. اگر کشور همسایه معتقد به گفتگو برای راه حل می‌باشند چرا راه گفتگو را با گروه‌های مخالف داخلی خود از جمله مجاهدین خلق بسته است؟ چرا به مشکل سیاسی داخلی خود که سال‌ها ایران را به بحران برده است، از راه گفتگو اقدام نمی‌کند؟ آیا بهتر نبود به جای شنیدن صدای طالبان، صدای مخالفان سیاسی مانند میرحسین موسوی یا کروبی شنیده می‌شد؟».

او تاکید کرد: «سوال عمده از مقامات ایرانی این است که آیا درباره قتل دیپلومات‌های کشته شده خود در مزار از هیأت طالبان کدام سوالی داشته‌اند؟».

معاون سخنگوی رییس جمهوری افغانستان ادامه داد: «ایران از یک افغانستان دموکراتیک که در آن آزادی بیان و حقوق مدنی و شهروندی تضمین شده باشد، به شدت نگران است».