.
.
.

افغانستان... دره‌یی سرسبز که پس از 10 سال از وجود طالبان پاکسازی شد

43 طالب به شمول 10 فرمانده‌شان کشته شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

منابع خبری افغانستان امروز چهارشنبه 9 ژانویه گزارش دادند که دره «افغانیه» در ولایت کاپیسا این کشور پس از 10 سال از حضور طالبان پاک‌سازی شد.

مسئولان امنیتی در کاپیسا افغانستان گفته‌اند که طالبان برای 10 سال دره «افغانیه» کاپیسا را در اختیار داشتند و نیروهای امنیتی در عملیات اخیر خود توانسته‌اند این دره را از وجود طالبان پاکسازی کنند.

عبدالقادر روستایی، فرمانده لوای سوم قول اردوی 201 سیلاب به خبرگزاری سلام‌وطندار گفته است، در این عملیات 43 طالب به شمول نزدیک به 10 فرمانده این گروه کشته، 7 تن‌شان زخمی و پنج تن دیگرشان بازداشت شدند.

وی افزود، تاکنون 27 روستا در این دره از وجود طالبان پاکسازی شده است.

در همین حال، محمدامین حیدری، رئیس مبارزه با رویدادهای طبیعی ولایت کاپیسا به سلام‌وطندار گفته است، از آغاز عملیات مشترک نیروهای امنیتی در این دره تاکنون، 305 خانواده از 14 روستای این منطقه بیجا شده‌اند.

به گفته حیدری، این بیجاشدگان به خانه‌های اقارب‌شان پناه برده‌ و در وضعیت خوبی به سر می‌برند؛ اما با پایان بررسی‌ها کمک‌های لازم با آنان صورت خواهد گرفت.

دره «افغانیه»، پس از ولسوالی «تگاب» کاپیسا از ساحات مهم و راهبردی گروه طالبان به شمار می‌رفت.

شماری از باشندگان دره «افغانیه» که چندین سال را زیر حاکمیت گروه طالبان سپری کردند، گفتند، طالبان افراد را به بهانۀ این‌که با حکومت ارتباط دارند با خود می‌بردند و از مردم عشر و زکات می‌گرفتند.