.
.
.

افتتاح دهلیز هوایی تجاری بلخ - اروپا

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دهلیز هوایی بلخ - اروپا برای انتقال کالاهای تجاری افغانستان به کشورهای اروپایی، امروز چهارشنبه 9 ژانویه افتتاح شد.

به گزارش رسانه‌های افغانستان،‌ ظهورالدین شیرزاده معین انکشاف سکتور خصوصی و صنایع وزارت صنعت و تجارت این کشور در مراسم افتتاح این دهلیز هوایی، برعملی شدن اهداف این وزارت در راستای انکشاف صادرات افغانستان تاکید کرد.

ظهورالدین شیرزاد بیان داشت«: در نخستین پرواز از میدان‌هوایی (فرودگاه) مولانا جلال الدین بلخی به لندن 5 تُن میوه خشک صادر می‌شود».

قابل یادآوری است که افغانستان طی یک سال گذشته با کشورهای سعودی، هند، ترکیه، قزاقستان، چین و کشورهای اروپایی از طریق دهلیز هوایی تجارت را آغاز کرد که سبب افزایش صادرات این کشور به 19 درصد شد.

پیش از ایجاد دهلیزهای هوایی بین افغانستان و دیگر کشورها یکی از مسیرهای اصلی صادرات افغانستان، پاکستان بود، اما بارها به خاطر تنش‌های سیاسی بین دو کشور تاجران افغان با مشکل رو‌به‌رو ‌می‌شدند. این موضوع سبب شد که دولت افغانستان بیشتر از گذشته به دنبال ایجاد دهلیز‌های هوایی با دیگر کشورها باشد.

وزارت صنعت و تجارت افغانستان 2 ژانویه اعلام کرد که پس از آغاز کار دهلیزهای هوایی، صادرات این کشور 19 درصد افزایش یافته است.

اجمل عبدالرحیم‌زی، معاون مالی و اداری وزارت صنعت و تجارت افغانستان، در یک نشست خبری گفت که میزان صادرات این کشور از زمان آغاز کار دهلیزهای هوایی 19 درصد افزایش یافته است.

وی گفت، افغانستان با ایجاد 9 دهلیز هوایی، توانست حدود 5200 تُن کالاهای افغانی را به کشورهای خارجی صادر کند که ارزش مجموعی آن بالاتر از 100 میلیون دالر تخمین زده شده است.

اجمل عبدالرحیم‌زی در بخش دیگر سخنان خود گفت: «افغانستان با اجرای ریفورم و اصلاحات در پنج شاخص تعین شده، در جایگاه عمومی خود 16 رده صعود کرد و یکی از کشورهای پیشتاز در میان 190 کشور جهان از لحاظ اینکه در یک سال بیشترین اصلاحات را انجام داده است، شناخته شد».

به گفته وی، دولت افغانستان 21 بست آتشه تجارتی خود را در 16 کشور استخدام کرده است و تلاش دارد تا ارتباط خوبی با تجاران خارجی برقرار کند.