.
.
.

آیا افغانستان به صلح خواهد رسید؟

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

در این روزها بحث صلح افغانستان با گذشت هر روز جدی‌تر می‌شود و تلاش‌های داخلی و خارجی بمنظور ختم جنگ در این کشور شکل گرفته است.

براساس گزارش تحلیلی خبرنگار العربیه در افغانستان، در سایه این تلاش‌های داخلی و خارجی برای برقراری صلح، سوال‌هایی نیز مطرح می‌شود که آیا با وجود تضادهای منافع در سطوح منطقه‌ای و جهانی میان قدرت‌ها، یک اجماع فکری برای برقراری صلح در افغانستان بوجود خواهد آمد؟

فیض فرهمند، استاد دانشگاه در گفت‌وگو با خبرنگار العربیه گفت: «طالبان تلاش دارند که پس از مذاکرات صلح، اقتدار و امتیازشان در ساختار سیاسی افغانستان تضمین شود به همین دلیل با گروه‌های وارد مذاکرات صلح می‌شوند که بیشترین صلاحیت را داشته باشد».

فرهمند افزود، احزاب سیاسی افغانستان باید بالای حکومت فشار بیاورند که از این فرصت صلح بصورت درست استفاده کند و نگذارد که این فرصت صلح قربانی تضادهای منافع کشورهای منطقه و جهان شود.

هر چند کشورهای تأثیرگذار بر حوادث افغانستان نیز در کنار امریکا تلاش‌های‌شان را برای ختم جنگ و حاکمیت صلح در این کشور آغاز کرده‌اند.

نشست مذاکرات صلح میان امریکا و نمایندگان طالبان ماه گذشته در شهر ابوظبی کشور امارات متحده عربی برگزار شد، اما طالبان با هیئت مذاکره کننده افغانستان گفت‌وگو نکردند.

حکومت افغانستان در این زمینه واکنش نشان داده گفت، طالبان با این عملکردشان نشان دادند که هیچ تعهدی برای ختم جنگ و برقراری صلح ندارند.

عمرداوودزی، رییس دبیرخانه شورای عالی صلح افغانستان به تازگی اعلام کرد، هیئت مذاکره کننده حکومت این کشور بدون تضمین مذاکرات مستقیم با طالبان، دیگر در نشست‌های صلح شرکت نخواهند کرد.

از سوی دیگر، گروه طالبان همواره گفته‌اند، با حکومت افغانستان مذاکرات صلح نمی‌کنند و این گروه با کسانی مذاکرات صلح انجام می‌دهند که صلاحیت داشته باشد.

مذاکرات دولت ایران با طالبان

عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر خارجه ایران روز شنبه 5 ژانویه امسال وارد کابل پایتخت افغانستان شد و با محمد اشرف غنی، رییس‌جمهوری این کشور در مورد مذاکرات تهران با طالبان توضیحات داد.

عراقچی در دیدار با محمد اشرف غنی گفت، تهران به روند صلح به رهبری و مالکیت حکومت افغانستان اطمینان دارد.

گروه طالبان با مقام‌های ایرانی در مورد صلح، امنیت منطقه و خروج نیروهای خارجی از افغانستان بحث کردند.

در همین حال، بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران اعلام کرد که گفت‌وگو مقام‌های ایرانی با طالبان مهم بود.

چند روز پیش از آن نیز علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران که به کابل سفر کرده بود گفت، تهران درهماهنگی کابل با گروه طالبان ارتباط دارد و این روند ادامه خواهد یافت.

از سوی دیگر، شماری از فعالان سیاسی افغانستان در واکنش به این گفت‌وگوها گفتند، نشست نمایندگان طالبان و کشورهای همسایه در غیاب نماینده افغانستان، مشروعیت دادن به این گروه «تروریستی» است.

جاوید کوهستانی، آگاه مسائل سیاسی در افغانستان گفت، دیدار نمایندگان طالبان با مقام‌های کشورهای همسایه آنهم در غیاب نمایندگان حکومت می‌تواند با مشکلات و اختلاف نظرهای داخلی روبرو شود.

او تاکید کرد، کشورهای که با طالبان رابطه دارند تلاش می‌کنند، این گروه را از وضعیت جنگی بیرون و به وضعیت سیاسی تشویق کنند، این یک تلاش مثبت است اما می‌تواند با مشکلات داخلی روبرو شود.

تلاش‌های پاکستان و ترکیه برای صلح افغانستان

رجب طیب اردوغان، رییس جمهوری ترکیه روز جمعه 4 ژانویه 2019 پس از دیدار با عمران خان نخست وزیر پاکستان در شهر استانبول گفت، کشورش در ماه مارس سال جاری میلادی، میزبان یک نشست سه‌جانبه در مورد روند صلح حکومت افغانستان با طالبان خواهد بود.

اردوغان افزود، صلح یک نیاز است و امیدوار است که این نشست سه جانبه صلح بتواند به روند صلح کابل کمک کند.

در همین حال، عمران خان، نخست وزیر پاکستان گفته است: «افغان‌ها دهه‌ها رنج برده‌اند. حالا نهاد‌های جهانی باید کمک کنند تا جنگ در این کشور خاتمه یابد. پاکستان همواره برای تسهیل گفت‌وگوها میان امریکا و طالبان کوشیده است. من امیدوارم که افغانستان، پاکستان و ترکیه بتوانند در نشست سه جانبه پیش رو در روند صلح افغانستان کمک کنند».

هند: به همکاری خود با افغانستان متعهد هستیم

حمدالله محب مشاور امنیت ملی افغانستان روز پنج شنبه 3 ژانویه 2019 عازم کشور هند شد. موضوع امنیت و روند صلح از جمله اهداف اصلی این سفر بود.

اجیت دووال، مشاور امنیت ملی هند در دیدار با حمدالله محب گفت، دولت هند به همكاری‌های خود با افغانستان به ويژه در عرصه مبارزه مشترک عليه «تروريسم»، همکاری منطقه‌ای و همکاری‌های اقتصادی به شمول پروژه های بزرگ زیربنایی همكار باقی خواهد ماند.

از سوی دیگر، خادم حرمین شریفین، ملک سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه سعودی روز شنبه 29 دسامبر 2018 در تماس تلفنی با محمد اشرف غنی، رییس جمهوری افغانستان گفت، تلاش‌های ریاض برای تحکیم صلح در کابل ادامه دارد و «ما به روند صلح به رهبری افغان‌ها باور داریم».

حکومت امریکا نیز زلمی خلیلزاد را به عنوان نماینده ویژه واشنگتن برای صلح افغانستان تعیین کرده است، خلیلزاد تاکنون دو بار به هدف برقراری صلح کابل به کشورهای منطقه سفر کرد.

آیا افغانستان با این همه تلاش‌های داخلی و خارجی به صلح دایمی خواهد رسید؟ پاسخ این سوال را می‌توان در گذر زمان جستجو کرد.