.
.
.

واکنش‌های شدید در افغانستان به «سخنان جنجالی» دونالد ترامپ

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

شماری از فعالان سیاسی و نظامی افغانستان در مورد «سخنان جنجال برانگیز» دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری امریکا در مورد جنگ کابل واکنش شدید نشان دادند.

براساس گزارش خبرنگار العربیه در افغانستان، آنها تاکید می‌کنند، جنگی که در افغانستان جریان دارد، جنگ امریکا و برای آینده امریکا است.

ملک ستیز، آگاه روابط بین‌الملل امروز جمعه 4 ژانویه 2019 در صفحه رسمی فیسبوک اش نوشت: «آقای ترامپ! این جنگ در افغانستان است. اما به یاد داشته باشید این جنگ‌ِ امریکا در افغانستان است. نام این جنگ، جنگ افغانستان نیست. نام این جنگ، جنگ امریکا برای آینده‌ی امریکا است. هدف، فکر و تفنگ این جنگ را امریکا تمویل می‌کند. از این‌رو این جنگ، جنگ افغانستان نمی‌تواند باشد. این جنگ را امریکا آغاز کرده است از این‌رو باید امریکا به انجامش رساند. این‌جاست که شما در افغانستان تشریف دارید».

در همین حال جاوید کوهستانی، آگاه نظامی افغانستان می‌گوید، امریکا تلاش دارد که مأموریت‌اش را در افغانستان پایان دهد و مسئولیت جنگ این کشور را به کشورهای روسیه، هند و پاکستان بسپارد.

دونالد ترامپ رییس جمهوری امریکا روز چهارشنبه 2 ژانویه در اولین نشست کابینه‌اش در سال 2019 در جمع خبرنگاران در کاخ سفید گفت، باید روسیه، هند و پاکستان در افغانستان بجنگند نه امریکا.

ترامپ تاکید کرد: «روس‌ها حق داشتند تا به افغانستان حمله کنند و در آنجا حضور داشته باشند. مشکل این است که در آن زمان آن درگیری بسیار شدید بود و به معنای واقعی کلمه روس‌ها ورشکسته شدند».

حکومت افغانستان هم در مورد این سخنان دونالد ترامپ واکنش نشان داده و خواهان توضیحات بیشتر در مورد «جهاد مردم افغانستان» در برابر شوروی سابق شد.

ارگ ریاست جمهوری افغانستان با نشر خبرنامه‌ای نوشت، مردم افغانستان در نتیجه یک قیام ملی در برابر «تجاوز شوروی سابق» آزادی خود را بدست آوردند.

در این خبرنامه تاکید شده است: «در دوران جهاد، افغان‌ها حملات انتحاری انجام نمی‌دادند و برای سایر کشورها هیچ تهدیدی را متوجه نساخته بودند. میان اظهارات و پالیسی رسمی کشور تفاوت وجود دارد، به همین سبب ما از حکومت دوست ایالات متحدۀ امریکا به خاطر یک سلسله اظهارات، از طریق مراجع دیپلوماتیک در خصوص بعضی از پالیسی ها وضاحت خواسته ایم و امید داریم که در آیندۀ نزدیک با ما شریک ساخته شود».