.
.
.

توافق حنیف اتمر با محمد محقق و یونس قانونی در یک تکت انتخاباتی افغانستان

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

تواب غورزنگ، سخنگوی دفتر مطبوعاتی محمد حنیف اتمر، نامزد احتمالی انتخابات ریاست جمهوری افغانستان روز جمعه 4 ژانویه 2019 تایید کرد، آقای اتمر با محمد محقق و یونس قانونی در یک تکت انتخاباتی به توافق رسیده است.

غورزنگ افزود، محمد یونس قانونی معاون اول و محمد محقق معاون دوم اتمر در انتخابات آینده ریاست جمهوری می‌باشند.

غورزنگ به طلوع نیوز گفت: «تیمی که قرار است تحت ریاست آقای محمد حنیف اتمر تشکیل شود، یک تیم ملی خواهد بود و نیز یک تیمی که برای تمامی مردم قابل قبول باشد».

در همین حال، دفتر محمد محقق نیز توافق او را با آقای اتمر در این باره تأیید می‌کند اما حزب جمعیت اسلامی افغانستان می‌گوید که تاکنون در این باره با محمد حنیف اتمر به توافق نهایی دست نیافته است.

شریفی بلخابی از دفتر محمد محقق گفت: «جناب استاد محقق، علاقه‌مند است که با تکت انتخاباتی حنیف اتمر هماهنگی داشته باشند هنوز دقیق نشده در دقایق نود یا دقایق آخر او مشخص خواهد شد».

از سوی دیگر، حشمت آرین فر، عضو رهبری حزب جمعیت اسلامی افغانستان در مورد شامل بودن محمد یونس قانونی در تکت انتخاباتی اتمر گفت: «به نتیجۀ قطعی که اعلان بکنند نرسیدند از همان خاطر رسمأ اعلان نشده اما تمام کسانی را که در انتخابات ریاست جمهوری سهیم استند یا می‌خواهند کاندید بکنند با آن جناح‎ها با آن بخش‌ها صحبت دارد جمعیت».

محمد محقق، رهبر حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان و معاون فعلی عبدالله عبدالله، رییس اجرایی حکومت وحدت ملی افغانستان است. محقق در انتخاباتی قبلی ریاست جمهوری این کشور معاون دوم عبدالله عبدالله بود.

محمد یونس قانونی از اعضای ارشد حزب جمعیت اسلامی افغانستان است که در گذشته به عنوان معاون اول حامد کرزی رییس جمهوری پیشین افغانستان و عضو پارلمان این کشور هم وظیفه اجرا کرده است.

قابل ذکر است که روند ثبت نام انتخابات آینده ریاست جمهوری افغانستان روز پنج شنبه 3 ژانویه امسال آغاز شد تا 20 این ماه ادامه دارد.

تا کنون لطیف پدرام عضو پارلمان افغانستان رسماً به عنوان نامزد انتخابات آینده ریاست جمهوری این کشور ثبت نام کرده است.

لطیف پدرام بعد از ثبت‌نام به خبرنگاران گفت، فدرالی ساختن نظام سیاسی افغانستان یکی از برنامه های کلیدی‌اش می‌باشد.

براساس جدول زمانی کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان، قرار است انتخابات آینده ریاست جمهوری این کشور بتاریخ 20 ژوئیه 2019 برگزار شود.