.
.
.

کشته شدن دو فرمانده «ایرانی» طالبان در فاریاب افغانستان

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مقام‌های امنیتی در ولایت فاریاب افغانستان روز چهارشنبه 2 ژانویه اعلام کردند که دو جنگجوی ایرانی گروه طالبان و 27 عضو دیگر این گروه در این ولایت کشته شدند.

خبرگزاری افق افغانستان گزارش داد، حنیف رضایی، سخنگوی قول اردوی 209 شاهین گفته است که این دو تن «ملا احمد و ملا جند الله» نام داشتند و از افراد کلیدی گروه طالبان در فاریاب بودند که در نتیجه یک حمله هوایی در ولسوالی «خواجه سبز پوش» این ولایت کشته شدند.

رضایی افزود: «ایرانی‌ها در چالش‌های امنیتی افغانستان مثل تجهیز و تمویل گروه‌های خراب‌کارانه دست داشتند ولی این نخستین مورد است که دیده شده جنگجویان ایرانی در قالب گروه‌های تروریستی در افغانستان می‌جنگند.»

رضایی دلیل راه‌اندازی این عملیات را مسدود شدن شاهراه فاریاب جوزجان گفته است که مانع گذر کاروان اکمالاتی ارتش این کشور شده بود.

این در حالی است که وزارت دفاع امریکا به تازگی اعلام کرد که دولت ایران از گروه‌های داعش و طالبان در خاک افغانستان حمایت مالی و نظامی می‌کند.

در همین حال، شماری از فعالان سیاسی افغانستان می‌گویند، دولت ایران تلاش دارد با مداخله‌اش مسیر پیشرفت این کشور را صدمه بزند.

عبدالرحیم زهین، فعال سیاسی و عضو پارلمان افغانستان گفت، دولت ایران تلاش دارد با مداخله‌اش مسیر پیشرفت‌های اقتصادی، امنیتی و سیاسی این کشور را آسیب بزند.

روز دوشنبه هفته جاری هیئتی از گروه طالبان به تهران پایتخت ایران سفر کرده و با مقام‌های ایرانی دیدار و گفت‌وگو کردند.

شماری از آگاهان سیاسی در افغانستان در واکنش به این دیدارها می‌گویند، نشست نمایندگان طالبان و کشورهای همسایه در غیاب نماینده حکومت کابل، مشروعیت دادن به این گروه «تروریستی» است.

جاوید کوهستانی، آگاه مسائل سیاسی در افغانستان گفت، دیدار نمایندگان طالبان با مقام‌های کشورهای همسایه آنهم در غیاب نمایندگان حکومت می‌تواند با مشکلات و اختلاف نظرهای داخلی روبرو شود.

وی تصریح کرد، کشورهای که با طالبان رابطه دارند تلاش می‌کنند، این گروه را از وضعیت جنگی بیرون و به وضعیت سیاسی تشویق کنند، این یک تلاش مثبت است اما می‌تواند با مشکلات داخلی روبرو شود.

قابل ذکر است که دولت ایران همواره از سوی امریکا و شماری از مقام‌های بلندرتبه امنیتی افغان به حمایت مالی و نظامی از گروه‌های «تروریستی» در افغانستان متهم شده است، اما مقام‌های ایرانی این اتهام را همواره رد کرده‌اند.