.
.
.

ویدیو...هنرمندان افغانستان سرود ملی این کشور را به صورت آهنگ سرودند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

اخیرا 9 تن از هنرمندان معروف افغانستان با هم سرود ملی این کشور به صورت یک آهنگ سرودند که مورد استقبال گرم افغان‌ها قرار گرفته است.

شبکه تلویزیونی طلوع نیوز در افغانستان با ابتکار جدیدی سرود ملی این کشور را که توسط 9 تن از هنرمندان معروف: استاد الفت آهنگ، هنگامه، آریانا سعید، شکیب عثمانی، عبدالله نوابی، سیدا گل مینا، زرمینه رحمانی، استاد گل زمان و قیس الفت به صورت آهنگ سروده شده را اخیرا منتشر کرد که مورد پسند مردم افغان قرار گرفت.

یک تن از کاربران افغان در مورد این آهنگ در فیسبوک نوشته است: «بسیار عالی این سرود ملی را دوست دارم از اينکه اسامی اقوام در سرود ملی آورده شده است کار مثبتی است».

یک کاربر ایرانی نیز نوشته است: «زيبايی اين سرود به نام بردن از همه اقوام اين کشور است واين نشانه دموکراسی است».

یکی دیگر از کاربران نوشته است: «سرود ملی نماد یکپارچگی کشور و نشان‌دهنده‌ی عشق مردم به کشورشان است».

سرود ملی افغانستان به زبان پشتو که یکی از دو زبان‎‌های رسمی این کشور است سروده شده است. قانون اساسی افغانستان که در سال 2004 توسط «لویه جرگه» به تصویب رسید، حکم کرد که سرود ملی این کشور باید به زبان پشتو باشد اما نام‌های ملیت‌های بزرگ این کشور، بلوچ‌ها، ازبک‌ها، پشتون‌ها، هزاره‌ها‌، ترکمن‌ها، تاجیک‌ها، عرب‌ها، گوجرها، پامیری‌ها، نورستانی‌ها، براهویی‌ها، قزلباش‌ها، ایماق‌ها، پشه‌ای‌ها و کلمات «الله اکبر» نیز در آن گنجانیده شود.

سرود ملی افغانستان توسط «عبدالباری جهانی» تصنیف شده و آهنگ آن را «ببرک وسا» که فعلاً رهبر آرکستر سمفونی کشور آلمان است ساخته است، این سرود ملی در ماه مه سال 2006 در شهر برلین آلمان ثبت شد که خوانندگان آن عبدالوهاب مددی، صادق فطرت (ناشناس) پیکر افسانه، حسین ارمان، مشعل ارمان و شهنا می‌باشند.

قانون ویژه‌ای در افغانستان وجود دارد که اصول احترام به سرود ملی را تعریف می‌کند. در ماده‌ی 36 این قانون، طرز ایستادن به احترام سرود ملی برای شهروندان این کشور این‌گونه تصریح شده است: «اشتراک‌کنندگان مراسم مکلف‌اند حین پخش سرود ملی افغانستان دست‌های خود را به شکل عادی آویزان و سرود ملی را با خود طور آهسته تکرار نمایند.»