.
.
.

یونیسف: سال نو مبارک؛ امروز بیش از سه هزار نوزاد در افغانستان تولد خواهند شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

یونیسف یا صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل متحد امروز سه‌شنبه اول ژانویه 2019 در ارتباط به سال جدید میلادی اعلام کرد، امروز بیش از 3227 نوزاد در افغانستان تولد خواهند شد و سال 2018 یک سال مرگ‌بار برای کودکان در افغانستان بود.

یونیسف سال جدید 2019 میلادی را به همه تبریک گفته و افزود، امروز در سراسری جهان 395,072 نوزاد به دنیا خواهند آمد.

ستیفانو ساوی، معاون نماینده یونیسف در افغانستان با نشر خبرنامه‌ای نوشت، سال 2018 یک سال مرگبار برای کودکان افغانستان بود.

در این خبرنامه آمده است: «امروز روز اول سال نو میلادی است. بیاید امروز فیصله کنیم که به حقوق اطفال پابند باشیم و از تمام حقوق آنان دفاع کنیم».

در این خبرنامه تاکید شده است: «سال نو می‌تواند برای کودکان هم یک سال خوب باشد و هم ‌می‌تواند یک آغاز بد باشد. هر روز هفت هزار کودک هنگام تولد به دلیل مشکلات می‌میرند. بیایید با توجه به وضعیت صحی مادران هنگام بارداری، هم زندگی مادران و هم زندگی اطفال شان را تضمین کنید».

افغانستان یکی از خطرناک‌ترین کشورها برای کودکان گفته شده است که سالانه هزاران کودک در آن به دلیل حوادث گوناگون بخصوص حملات انتحاری و انفجاری کشته و زخمی می‌شوند.

همچنان براساس گزارش‌ها، در حال حاضر 3.7 میلیون کودک افغان به دلیل مشکلات مختلف از جمله فقر اقتصادی از رفتن به مکتب محروم هستند.