.
.
.

طالبان جزئیات تازه از گفت‌وگو با دولت ایران را نشر کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

گروه طالبان افغانستان روز سه‌شنبه اول ژانویه 2019 جزئیات تازه از گفت‌وگوی هیئت این گروه با مقام‌های ایرانی را نشر کردند.

ذبیح الله مجاهد، سخنگوی گروه طالبان با نشر خبرنامه‌ای نوشت، هیئت این گروه روز گذشته به ایران رفت و با مقام‌های ایرانی در مورد صلح، امنیت منطقه و خروج نیروهای خارجی از افغانستان بحث کرد.

در این خبرنامه آمده است: «روزگذشته یک هیئت امارت اسلامی در ضمن تماس هایش با کشورهای منطقه، به تهران رسید. این هیئت به تهران مرکز ایران فرستاده شده، تا در ارتباط به حالت بعد از اشغال، اعاده صلح و امنیت به افغانستان و منطقه با کشور همسایه ایران نظر خود را شریک سازد».

این خبرنامه ادامه داده است: «هیئت‌های امارت اسلامی وقتا فوقتاً به کشورهای همسایه و منطقه سفرهای دارند، تا حمایت سیاسی و اخلاقی کشورها و نیز همکاری آنها را به منظور ختم اشغال و آمدن صلح و امنیت جلب نمایند».

از سوی دیگر، بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران دیروز دوشنبه تایید کرد، هیئتی از طالبان افغانستان به تهران سفر کرده و روز یکشنبه با مقام‌های ایرانی از جمله عباس عراقچی معاون سیاسی وزارت امور خارجه این کشور، دیدار و گفت‌وگو کرد.

قاسمی ادامه داد: «این گفت‌وگوها مهم بوده است». او افزود که هدف از این دیدارها، «پیشبرد گفت‌وگوهای صلح میان دولت و گروه‌های افغان است».

قابل ذکر است که چند روز پیش نیز علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران به کابل پایتخت افغانستان سفر کرده و تایید کرد، تهران درهماهنگی کابل با گروه طالبان ارتباط دارد و این روند ادامه خواهد یافت.

امریکا و شماری از مقام‌های امنیتی افغان ایران را متهم به حمایت مالی و نظامی از گروه طالبان می‌کنند، اما مقام‌های ایرانی همواره چنین اتهامی را رد کرده‌اند.