.
.
.

پنتاگون: ایران از شماری نامزدان انتخاباتی افغانستان حمایت می‌کند

پنتاگون ایران را به حمایت از طالبان و داعش در افغانستان متهم کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

وزارت دفاع ایالات متحده امریکا به تازگی اعلام کرد که دولت ایران از شماری نامزدان انتخاباتی در افغانستان حمایت می‌کند.

پنتاگون به کانگرس امریکا گزارش داد که دولت ایران شماری از نامزدان انتخاباتی افغانستان را از سطح محلی تا مرکزی حمایت می‌کند و از گروه‌های داعش و طالبان نیز در خاک افغانستان حمایت مالی و نظامی می‌کند.

در همین حال، شماری از فعالان سیاسی افغانستان می‌گویند، دولت ایران تلاش دارد با مداخله‌اش مسیر پیشرفت این کشور را صدمه بزند.

عبدالرحیم زهین، فعال سیاسی و عضو پارلمان افغانستان گفت، دولت ایران تلاش دارد با مداخله‌اش مسیر پیشرفت‌های اقتصادی، امنیتی و سیاسی این کشور را آسیب بزند.

زهین افزود، دولت ایران تشویش دارد که افغانستان با امریکا پیمان امنیتی امضا کرده و خاک این کشور برای ایران یک تهدید خواهد بود.

از سوی دیگر، آصف آشنا فعال سیاسی افغان می‌گوید: «تا زمانی که ما ضعیف باشیم دیگران مداخله می‌کنند تا زمانی که ما به ارزش‌های ملی خود احترام قایل نشویم، افغانستان بستر مداخله قدرت‌ها خواهد بود.»

آصف آشنا علاوه کرد، حکومت و دستگاه دیپلماسی افغانستان باید به ایران و کشورهای دیگر اطمینان دهند که خاک کابل برای هیچ کشوری تهدید نیست.

قابل ذکر است که دولت ایران همواره از سوی امریکا و شماری از مقام‌های بلندرتبه امنیتی افغان به حمایت مالی و نظامی از گروه‌های «تروریستی» در افغانستان متهم شده است، اما مقام‌های ایرانی چنین اتهامی را همواره رد کرده‌اند.