.
.
.

راه لاجورد راهی مصون‌تر و کم‌هزینه‌تر از راه بندر کراچی برای کالاهای افغانی

اولین محموله‌ی تجارتی افغانستان به ترکیه رسید

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

وزارت ترانسپورت افغانستان روز شنبه 29 دسامبر از رسیدن اولین محموله تجارتی این کشور بعد از 16 روز از راه لاجورد به ترکیه خبر داد.

براساس خبرنامه وزارت ترانسپورت افغانستان، راه لاجورد نسبت به راه بندر کراچی پاکستان به اروپا، کم‌هزینه‌تر و مصون‌تر است.

این وزارت در خبرنامه‌اش گفته است: «چندی قبل لاری‌های افغانستان با پلت افغانی تحت سیستم کارنیت تیر از راه لاجورد به صوب ترکیه حرکت نموده بود و با گذشتن از کشورهای ترکمنستان، آذربایجان و گرجستان، بالاخره به گمرک آرتوین ترکیه رسیده است».

وزارت صنعت و تجارت افغانستان در این باره گفته است که با رسیدن نخستین محمولۀ بازرگانی کالاهای این کشور به ترکیه، به‌زودی روی حل بنیادی مشکلات در این مسیر، با کشورهای عضو این راه گفت‌وگوخواهد شد.

مسؤلان این وزارت می‌گویند که در کنار کم‌هزینه بودن راه لاجورد نسبت به راه بندرکراچی پاکستان به اروپا، در این راه در کمتر از 16روز کالاها به مرز اروپا می‌رسد.

از سویی هم، اتاق تجارت و صنایع بین‌المللی می‌گوید که با درنظرداشت مشکلات سال‌های گذشته با پاکستان، نیاز است که افغانستان بدیل راه‌های پاکستان و دیگر کشورها را جستجو کند.

این نهاد، می‌گوید برای توسعه بازرگانی خارجی، افغانستان باید به تمام بدیل‌های ترانزیتی و بازرگانی دسترسی داشته باشد