.
.
.

«سپاه پاسداران ایران ترورهای سازمان‌یافته در هرات افغانستان انجام می‌دهد»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

فضل الرحمان خادم، مدیر «مبارزه علیه تروریسم» فرماندهی پولیس هرات افغانستان روز شنبه 29 دسامبر گفت که تمامی ترورهای سازمان یافته در ولایت هرات، از سوی سپاه پاسداران ایران انجام می‌شود.

براساس گزارش خبرگزاری کهندژ افغانستان، وی محمود افخمی رشیدی، سرکنسول ایران در هرات را به مدیریت این ترورها متهم کرده و گفت، اسنادی در دست دارد که نمایانگر اکمال گروه‌های «تروریستی» در این ولایت از سوی سپاه پاسداران است.

مدیر فرماندهی پولیس هرات در ادامه گفت که از سرکنسول ایران در هرات و سپاه پاسداران، به دولت افغانستان و نهادهای بین‌المللی به شمول دادگاه لاهه شکایت خواهد کرد.

به گفته او، هم اکنون 24 گروه «تروریستی» در ولسوالی «پشتون زرغون» هرات فعالیت دارند که از سوی ایران تمویل و تجهیز می‌شوند.

فضل الرحمن خادم همچنان مدعی شد که سپاه پاسداران ایران برادرش را کشته است.

فضل الرحمن خادم در شرایطی این اطلاعات را رسانه‌ای ساخته که برادرش معاون آمریت مبارزه با تروریسم پاسگاه هشتم امنیتی شهر هرات بود و روز پنجشنبه گذشته توسط افراد مسلح ناشناس کشته شد.

خادم تایید کرد، اسنادی در دست دارد، که از شروع تا افتتاح بند سلما چندین گروه «تروریستی» در شهر و اطراف ولایت هرات متلاشی و گرفتار گردیدند، که از سوی سپاه پاسدارن تنظیم و اکمال می شدند.

او در ادامه گفت، به تعقیب آن پس از پروژه تاپی چندین نفر که در ترورها و سرقت‌های مسلحانه دست داشتند، گرفتار شدند، که همه به جرم خود اعتراف کردند که از سوی سپاه پاسداران ایران تمویل می‌شدند.

ترورهای مسلحانه در هرات در حال افزایش است

مدیر عمومی مبارزه با تروریسم فرماندهی پولیس ولایت هرات در ادامه صحبت‌هایش گفت، اکنون بعد از افتتاح راه لاجورد پدیدۀ ترورها و سرقت‌های مسلحانه در شهر و ولسوالی‌های ولایت هرات در حال اوج گرفتن است و همزمان با ترور برادرش که معاون آمریت ضد تروریسم حوزه هشتم امنیتی هرات بود، یک سرباز به نام ناصر در ناحیه چهاردهم این شهر نیز هدف حمله «تروریستی» قرار گرفته و شدیدآ زخمی شده است.

مدیرعمومی مبارزه با تروریسم فرماندهی پولیس ولایت هرات افزود، این ادعا را مستند و مستدل بر اسناد و شواهد، دست داشته مطرح کرده است و تاکید دارد، «تروریستانی» را که در گذشته گرفتار و به محاکم عدلی وقضای سپرده است، همه در تحقیقات شان به جرم اینکه برای سپاه پاسداران کار می‌کنند، اقرار کرده‌اند، که برای تعدادی از آنها نیز از سوی ارگان‌های عدلی وقضایی حکم اعدام صادر شده است.

فضل الرحمن خادم گفت، طی چند سال گذشته 134 تن را به اتهام حملات «تروریستی» بازداشت کرده‌اند، که چهار تن شان اتباع کشور ایران هستند و دوسیه‌های نسبتی شان همه محول ارگان ‌ای عدلی وقضایی شده است.

قابل ذکر است که ایران بارها از سوی مقام‌های افغانستان و بین‌الملل به حمایت مالی و تسلیحاتی از گروه طالبان متهم شده است. اما مقام‌های ایرانی همواره چنین اتهامی را رد کرده‌اند.

در آخرین مورد، ایالات متحده امریکا قطعاتی از اسلحه را به نمایش گذاشت که مربوط به سلاح‌های ایرانی که نزد طالبان در افغانستان و حوثی‌ها در یمن پیدا شده بود.

پنتاگون این کار را هدف افزایش فشارها بر ایران عنوان کرد و گفت ایران باید از فعالیت‌های خربکارانه منطقه‌ای خود بکاهد.

از سوی دیگر، محمد عارف شاه جهان والی پیشین ولایت فراه در غرب افغانستان اخیراً گفته بود، دولت ایران در نقطه صفری این ولایت یک مرکز آموزش نظامی برای طالبان دارد که جنگجویان این گروه را آموزش نظامی می‌دهد.