.
.
.

«ایران و روسیه به بهانه همکاری صلح کابل به دنبال منافع منطقه‌ای‌ خود هستند»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

شماری از فعالان سیاسی افغانستان در مورد نقش ایران در راستای صلح این کشور می‌گویند، روسیه و ایران به بهانه همکاری صلح در جستجوی منافع خود شان هستند.

عبدالقیوم سجادی، عضو مجلس نمایندگان و آگاه روابط بین‌الملل در این زمینه گفت، تا زمانی که یک توافق نظر ملی و منطقه‌ای در مورد مذاکرات صلح بوجود نیاید و اجماع کلان سیاسی شکل نگیرد، چنین گفت‌وگوها به نتیجه نمی‌رسد.

در همین حال، رحیم‌بیگ یعقوبی، عضو شورای عالی صلح افغانستان گفت، کشورهای ایران، روسیه و ... تحت همکاری صلح به دنبال منافع منطقه‌ای‌شان هستند.

علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران که هفته جاری به کابل سفر کرد در دیدار با مقام‌های افغانستان گفت، ایران در زمینه مذاکرات صلح کابل با طالبان همکاری می‌کند.

شمخانی تایید کرد، تهران با گروه طالبان ارتباط دارد و این کار با اطلاع حکومت افغانستان صورت می‌گیرد.

علی شمخانی تاکید کرد، قرار است تهران با نمایندگان طالبان هفته آینده هم دیدار کند. او زمان و مکان دقیق این نشست را مشخص نکرد.

ریاست اجرایی حکومت افغانستان هم تایید کرده است که ایران وعده داده که کابل را در زمینه مذاکرات صلح با طالبان مطلع کند.

قابل ذکر است که ایران بارها از سوی مقام‌های افغانستان و بین‌الملل به حمایت مالی و تسلیحاتی از گروه طالبان متهم شده است. اما مقام‌های ایرانی همواره چنین اتهامی را رد کرده‌اند.

در آخرین مورد، ایالات متحده امریکا قطعاتی از اسلحه را به نمایش گذاشت که مربوط به سلاح‌های ایرانی است که نزد طالبان در افغانستان و حوثی‌ها در یمن پیدا شده بود.

پنتاگون این کار را با هدف افزایش فشارها بر ایران عنوان کرد و گفت ایران باید از فعالیت‌های منطقه‌ای خود بکاهد.

از سوی دیگر، محمد عارف شاه جهان والی پیشین ولایت فراه در غرب افغانستان اخیراً گفته بود، دولت ایران در نقطه صفری این ولایت یک مرکز آموزش نظامی برای طالبان دارد که جنگجویان این گروه را آموزش نظامی می‌دهد.