.
.
.

طرز نشستن علی شمخانی در افغانستان خبرساز شد؛ برخی آن را «بی‌ادبی» نامیدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

در این روزها عکسی از علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران میان کاربران افغان در شبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌شود که طرز نشستن او را در یک نشست رسمی مورد انتقاد شدید قرار می‌دهد بطوری‌که برخی گفتند «این بی‌ادبی است نه تحقیر کردن».

این عکس متعلق به دیدار و گفت‌وگو علی شمخانی، دبیرشورای عالی امنیت ملی ایران با حامد کرزی، رییس جمهوری پیشین افغانستان در شهر کابل است.

کاربران افغان طرز نشستن علی شمخانی را مورد انتقاد شدید قرار داده و نوشته‌اند، چنین نشستن یک مقام بلندرتبه دولت ایران در نشست رسمی خلاف عرف دیپلماتیک است.

برخی نوشته‌اند، که چنین نشستن یک مقام ایرانی در نشست رسمی نشان دهنده دیپلوماسی از نوع دولت ایران است.

بابک سلطانی یکی از کاربران افغان نوشت: «نشستن و تحقیرکردن را متوجه هستی». اما شکور ایثار یکی دیگر از کاربران افغان نوشت: «این بی‌ادبی است نه تحقیر کردن».

علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران روز چهارشنبه هفته جاری در یک سفر رسمی وارد شهر کابل پایتخت افغانستان شد با مقام های افغان دیدار کرد.

شمخانی در دیدار با مقام‌های افغان رسماً تایید کرد، تهران با گروه طالبان با اطلاع حکومت افغانستان گفت‌وگو دارد و این روند ادامه خواهد یافت.

دبیرشورای عالی امنیت ملی ایران در این دیدار تعهد کرد، تهران در زمینه مذاکرات صلح کابل با طالبان همکاری می‌کند.

اما رحیم‌بیگ یعقوبی، عضو شورای عالی صلح افغانستان گفت، کشورهای ایران، روسیه و ... تحت همکاری صلح به دنبال منافع منطقه‌ای‌شان هستند.

از سوی دیگر، عبدالقیوم سجادی، عضو مجلس نمایندگان و آگاه روابط بین‌الملل می‌گوید، تا زمانی که یک توافق نظر ملی و منطقه‌ای در مورد مذاکرات صلح بوجود نیاید و اجماع کلان سیاسی شکل نگیرد، چنین گفت‌وگوهایی به نتیجه نمی‌رسد.

از سوی دیگر، امریکا و شماری از مقام‌های بلندرتبه امنیتی افغان همواره اعلام کرده‌اند که دولت ایران گروه طالبان را در افغانستان حمایت مالی و نظامی می‌کند. اما تهران چنین اتهامی را رد می‌کند.