.
.
.

شورای صلح افغانستان: مذاکرات صلح با طالبان بدون حضور زنان پایدار نیست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

حبیبه سرابی، معاون شورای عالی صلح افغانستان روز سه شنبه 25 دسامبر گفت، مذاکرات صلح حکومت این کشور با طالبان بدون حضور زنان پایدار نیست.

به گزارش خبرنگار العربیه در افغانستان خانم سرابی افزود، اگر مذاکرات صلح حکومت با گروه طالبان بدون نقش زنان صورت گیرد، آن صلح شکننده خواهد بود.

نشست سه روزه صلح میان نمایندگان امریکا و طالبان هفته گذشته در شهر ابوظبی کشور امارات متحده عربی برگزار شد.

گروه طالبان با نشر خبرنامه ای نوشت، نمایندگان سیاسی این گروه با حکومت افغانستان مذاکرات صلح نمی‌کنند.

ارگ ریاست جمهوری افغانستان روز جمعه 21 دسامبر اعلام کرد، طالبان متعهد به صلح نیستند و تداوم جنگ را می‌‌خواهند.

دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری افغانستان بتاریخ 21 دسامبر با نشر خبرنامه ای نوشت: «طالبان، با این که کار خلاف توقع انجام دادند و خواست برحق مردم افغانستان و جامعه جهانی را رد کردند، نشان دادند که آنان خیر منطقه را نمی‌خواهند، متعهد به صلح نیستند و تداوم جنگ را می‌خواهند، که این کار برای طالبان یک شکست سیاسی است. از این تصمیم طالبان که برای مذاکرات حاضر نشدند، عناصر مربوط به طالبان که خواستار صلح هستند، نمی‌توانند از مسئولیت شانه خالی کنند».

ارگ ریاست جمهوری افغانستان افزود، این کشور به عنوان یک نظام مسئول، به خواست‌ها و اجماع اتباع خود جواب مثبت می‌دهد که اجماع مردم ما نیز بالای صلح است؛ اما نمایندگان طالبان به مذاکرات صلح با هیئت افغانستان حاضر نشدند.

آیا حکومت مؤقت در افغانستان تشکیل می شود؟

خبرگزاری رویترز به نقل از یک مقام‌ طالبان که نخواسته‌ نام‌اش فاش شود هفته گذشته گزارش داد که در دومین‌ روز گفت‌وگوهای صلح میان مقام‌های امریکا، طالبان و افغانستان در ابوظبی، هیئت امریکایی از طالبان خواهان یک آتش‌بس شش‌ماهه شده است.

یک مقام طالبان به این خبرگزاری گفته است که اگر امریکا حکومت موقتی را در افغانستان ایجاد کند که در راس آن یک فرد دلخواه این گروه گماشته شود، روی این آتش‌بس فکر خواهند کرد.

اما ذبیح الله مجاهد سخنگوی گروه طالبان در خبرنامه اش این موضوع را شدیداً رد کرده و گفته است، در این نشست صلح در مورد تشکیل حکومت مؤقت و آتش بس بحث نشد.

در همین حال، عبدالهادی ارغندیوال رییس حزب اسلامی افغانستان گفت، ارزش صلح از تشکیل حکومت مؤقت بالا است.

ارغندیوال در گفت‌وگو با خبرنگار العربیه در افغانستان تاکید کرد، اگر طالبان به ارزش‌های صلح و آزادی پابند نباشند، تشکیل حکومت مؤقت ارزش ندارد.

از سوی دیگر، حمدالله محب مشاور امنیت ملی افغانستان اخیراً اعلام کرد، هیچ کشوریا فردی صلاحیت ندارد در مورد ساختار جدید حکومت افغانستان بحث کند.

محب افزود: «به عنوان یک کشور مستقل، هیچ کشور یا فردی حق و صلاحیت بحث در مورد ساختارهای جدید حکومتی برای افغانستان را ندارد. به شمول تقسیمات سیاسی که قانون اساسی افغانستان را نقض می‌کند».