.
.
.

هشدار پنتاگون در مورد خروج نیروهای امریکایی از افغانستان

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

پنتاگون یا وزارت دفاع امریکا در گزارش تازه‌اش درباره خروج احتمالی نیمی از سربازان امریکایی از افغانستان هشدار داده است.

در این گزارش که مربوط به ارزیابی سالانه پنتاگون از وضعیت افغانستان است، گفته شده است، هرگونه تأخیر و تعلل در وارد کردن فشارهای نظامی و غیرنظامی بر گروه طالبان، پروسه صلح را آسیب می‌زند.

رسانه‌های امریکایی هفته گذشته گزارش دادند که دونالد ترامپ، رییس جمهوری امریکا به مقام‌های نظامی این کشور دستور داده تا روند خروج دست‌کم 7 هزار سرباز امریکایی مستقر در افغانستان را طی ماه‌های آینده آغاز کنند. هرچند تاهنوز مقام‌های نظامی و ملکی امریکا این تصمیم را به صورت رسمی تأیید نکرده‌اند اما پنتاگون در مورد آن هشدار داده است.

در بخشی از این گزارش آمده است که کاهش نیروهای امریکایی در افغانستان، دست‌آوردها و منافع مشترک افغانستان و امریکا را در معرض نابودی قرار می‌دهد.

در این گزارش آمده است: «تقویت و تنظیم مجدد نیروهای حمایت قاطع به رهبری امریکا درچارچوب راهبرد جنوب آسیا و پشتیبانی آن‌ها از نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان، به طور چشم‌گیری، فشارها بر گروه طالبان را افزایش داد و این گروه را متقاعد کرد که نمی‌تواند در میدان‌های نبرد، برنده جنگ شود.»

براساس این گزارش، چنین راهکاری، کابل، واشنگتن و کشورهای منطقه را بیش از هر زمان دیگر برای پایان جنگ از طریق یک راه‌حل سیاسی با هم یک‌پارچه و متحد کرده اس.

این در حالی است که جمیز متیس، وزیر دفاع امریکا، نیز در مخالف با طرح خروج نیمی از نیروهای امریکایی از افغانستان، اعلام کرد که او تا چند ماه دیگر از مقام‌اش کنار خواهد رفت.

در همین حال، اسکات میلر، فرمانده نیروهای حمایت قاطع به رهبری ناتو در افغانستان، گفته است که تاکنون دستوری مبنی بر خروج نیروهای تحت امرش را دریافت نکرده است.

پیش از این دولت افغانستان در واکنش به خروج احتمالی نیمی از سربازان امریکایی از افغانستان اعلام کرده بود که خروج این نیروها روی امنیت افغانستان تأثیری ندارد.